لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

نتیجه انتخابات بنگلادش: پیروزی قاطع نخست وزیر فعلی، اعتراض شدید مخالفان


حزب نخست وزیر فعلی ۲۸۸ کرسی از ۳۵۰ کرسی را از آن خود کرد.
حزب نخست وزیر فعلی ۲۸۸ کرسی از ۳۵۰ کرسی را از آن خود کرد.

کمیسیون انتخابات بنگلادش اعلام کرد حزب «شیخ حسینه» نخست وزیر این کشور توانست پیروزی قاطع در انتخابات پارلمانی به دست بیاورد. همزمان، مخالفان با رد این انتخابات، آن را «مسخره» نامیدند.

بر اساس اعلام نهاد انتخابات بنگلادش در روز دوشنبه، حزب «عوامی لیگ» - که خانم حسینه رهبر آن است - توانسته است ۲۸۸ کرسی از پارلمان ۳۵۰ عضوی بنگلادش را از آن خود کند.

در این انتخابات ۵۰ کرسی هم به زنان اختصاص یافته است.

احزاب مخالف، انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را تحریم کرده بودند. «کمال حسین» رهبر اپوزیسیون بنگلادش این انتخابات را «مسخره» خوانده و خواستار برگزاری دوباره انتخابات توسط «نهادهای بی‌طرف» شده است.

گروه‌های مخالف دولت بنگلادش می‌گویند در طول رقابت‌های انتخاباتی، دولت حاکم هزاران نفر از مخالفان را بازداشت کرده و در انتخابات تقلب صورت گرفته است.

همچنین روز یکشنبه در بنگلادش، همزمان با برگزاری انتخابات سراسری، درگیری‌هایی رخ داد که در جریان آنها ۱۵ نفر کشته شدند. منابع پلیس به سی‌ان‌ان گفته‌اند این افراد در تنش بین هواداران احزاب اصلی در چند شهر بزرگ جان خود را از دست دادند.

شهر بزرگ چیتاگونگ صحنه بیشترین درگیری‌های خشونت آمیز بوده که طی آن ۹ نفر کشته شدند.

خانم «شیخ حسینه» ۷۱ ساله برای سومین دوره خود را نامزد تصدی مقام نخست وزیری کرده بود. حزب «عوامی لیگ» به رهبری او، از سال ۲۰۰۹ قدرت را در بنگلادش در دست داشته است.

دو حزب عمده مخالف «عوامی لیگ» در این انتخابات، «حزب ملی بنگلادش» و «جبهۀ متحد ملی» هستند.

خانم «خالده ضیا» رهبر حزب ملی بنگلادش که پیشتر نخست وزیر بنگلادش بوده، اکنون در زندان است و از نامزدی در این انتخابات منع شده است.

طرفداران خالده ضیا اتهام‌ها علیه وی را سیاسی می‌دانند و می‌گویند با توجه به ممنوعیت حضور او در انتخابات، جای تعجب نیست که نخست وزیر کنونی برای سومین دوره پیاپی به این مقام برگزیده شود.

شماری از دست اندرکاران رسانه‌ها دولت را متهم می‌کنند به روزنامه نگاران خارجی که خواستار پوشش دادن به جریان رای گیری بوده اند، به موقع روادید ورود به بنگلادش داده نشده و این امر شفافیت رای گیری را زیر سئوال می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG