لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۷

درگیری پلیس و معترضان در بنگلادش ۴۴ کشته بر جا گذاشت


گزارش ها از کشته شدن دستکم ۴۴ نفر در بنگلادش در جریان موجی از خشونت حکایت دارد، که تصمیم یک دادگاه ویژه در مورد صدور حکم مجازات مرگ برای یک رهبر مخالف اسلامگرا موجب برانگیختن آن بوده است.

بنا به گزارش های روز جمعه، این تلفات ناشی از دو روز زدوخورد معترضین با پلیس در ناحیه گائینبانده (Gainbandha) است. انتظار می رود اعتراض ها پس از نماز جمعه نیز ادامه یابد.

اغلب کشته شدگان، روز پنجشنبه در جریان زدوخورد نیروهای امنیتی و حامیان دلوار حسین سیدی (Delwar Hossain Sayedee) هدف گلوله قرار گرفتند. او برای ارتکاب جرائمی مختلف، ازکشتار جمعی تا تجاوز به عنف، مجرم شناخته شد، که در سال ۱۹۷۱ در جریان جنگ علیه پاکستان برای استقلال بنگلادش رخ داده است.

خشونت های روز پنجشنبه در جریان اعتصابی سراسری رخ داد که حزب جماعت اسلامی سیدی برای اعتراض به محاکمه وی ودرخواست آزادی او ترتیب داده بود.

زهورال علم (Zahurul Alam ) خبرنگار صدای آمریکا در داکا می گوید دو مامور پلیس جزو کشته شدگان هستند و بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

وی می گوید جماعت اسلامی خواستار اعتصاب سراسری دیگری برای شروع از نخستین ساعات روز یکشنبه شده است.

وی گفت "جماعت مجددا خواستار اعتصابی ۴۸ ساعته از بامداد یکشنبه برای اعتراض به حکم صادره علیه سیدی و کشتار حامیان او توسط نیروهای امنیتی و پلیس بنگلادش شده است".

وکلای مدافع سیدی این حکم را غیر منصفانه توصیف کرده اند و می گویند درخواست استیناف می دهند.

سیدی سومین عضو حزب جماعت است که پس از تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به جنایات جنگی در بنگلادش در سال ۲۰۱۰ برای ارتکاب چنین جرائمی محکوم شناخته می شود.

این دادگاه روز ۲۱ ژانویه ابول کلام آزاد (Abul Kalam Azad) را غیابا به مرگ محکوم کرد و او را در ارتکاب شکنجه، تجاوز و نسل کشی مجرم شناخت.

همین دادگاه روز ۵ فوریه نیز عبدل قادر ملا (Abdul Quader Mollah) را در مورد ارتکاب جرائمی مشابه مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد. محاکمه دست کم هشت عضو دیگر جماعت هم اکنون جریان دارد.

گرو ه های حقوق بشری منصف بودن این دادگاه را به سئوال کشیده اند و می گویند وکلای مدافع بیش از حد زیر فشار بوده اند.

بنگلادش در سال ۱۹۷۱ برای کسب استقلال ۹ ماه با پاکستان جنگید. دولت می گوید ۳ میلیون نفر در خشونت های ناشی از جنگ کشته شدند اما در برآوردهای دیگر ارقامی کمتر ارائه شده است.
XS
SM
MD
LG