لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

گردهمايی رسيدگی به جنايات جنگی در بنگلادش


Bangladesh Begins 1971 War Crimes Trial
Bangladesh Begins 1971 War Crimes Trial
سمينار قربانيان جنگ استقلال بنگلادش که روز شنبه در داکا آغاز به کار کرد بويژه به خشونت عليه زنان، قربانيان زن و حمايت از دادگاه رسيدگی به اين جنايت ها خواهد پرداخت.

قربانيان جنگ استقلال بنگلادش در داکا جمع شدند تا در مورد فجايعی که در آن جنگ متحمل شدند گفتگو کنند.

بنگلادش که تا سال ۱۹۷۱ بخشی از پاکستان بود در دسامبر آن سال با کمک هند استقلال خود را بدست آورد.استقلالی که لازمه آن يک جنگ بود. و زنان بويژه در آن جنگ قربانی سربازان پاکستانی بودند. از بردگی جسمی، فحشای اجباری، حاملگی اجباری، تا تجاوز جمعی و بلاهايی که در زندان بر سر آنان آمد.

يکی از قربانيان اين فجايع می گويد: به خاطر خشونت هايی که بر سرمان آمده ما حتی خجالت می کشيم صورتمان را نشان دهيم. چه بگويم؟ ارتش پاکستان به ما تجاوز و بی حرمتی کرد و ما نمی توانستيم در خانه هايمان بمانيم و حتی در کنار شوهرانمان هم امنيت نداشتيم.

زنان بنگلادش می خواهند يک روز در سال به يادآوری زنانی که خود را فدای آزادی و استقلال آن کشور کردند اختصاص داده شود.

يکی از کميته های اين سمينار به يافتن واقعيت های جنايات جنگی که توسط ارتش پاکستان اعمال شد می پردازد.

ام آ حسن، رييس کميته يافت واقعيت های جنايات جنگی می گويد: سمينار به اين می پردازد که در سال ۱۹۷۱ چه روی داد. چگونه زنان ما مورد تجاوز قرار گرفتند. چگونه ارتش پاکستان و همدستان آن ها سعی کردند قوميت ما را عوض کنند. ما اينجا هستيم که به آن اقدام ها اعتراض کنيم و به اين جنايت ها بپردازيم و از محاکمه ای که در جريان است حمايت کنيم .

گروه های اسلامگرای بنگلادش هم اکنون با سکولاريسم در آن کشور مخالفند و جماعت اسلامی در آن زمان با استقلال بنگلادش مخالفت کرد و گفته می شود با ارتش پاکستان همکاری می کرد و جنگ طلبان آن گروه مسبب بسياری از فجايع آن جنگ بودند.

ده ها نفر از اعضای جماعت اسلامی از جمله چند رهبر آن هم اکنون به جرم جنايات جنگی در حبس هستند و ساير اعضا گروه نيز بزودی محاکمه خواهند شد.
XS
SM
MD
LG