لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

انیمیشن بامبی هفتاد و پنج ساله شد


بامبی، محصول سال ۱۹۴۲ والت دیسنی
بامبی، محصول سال ۱۹۴۲ والت دیسنی

قصه بامبی، گوزن چشم درشت دهه هاست در ذهن کودکان سراسر دنیا حک شده است. انیمیشن این داستان هفتاد و پنج ساله شد. این داستان را نویسنده اتریشی فِلیکس زالتِن در سال ۱۹۲۳ نوشت.

در سال ۱۹۴۲، شرکت والت دیسنی ماجراهای کند و کاو بامبی کوچک در جنگل پرخطر را تبدیل به انیمیشن کرد.این ، پنجمین فیلم کارتونی والت دیسنی بود و به خاطر جزئیات زیاد نقاشی هایی که با دست کشیده می شدند، ساخت آن بیش از پنج سال طول کشید.

بامبی مفاهیمی چون زندگی، مرگ، رفاقت و عشق را با زبان ساده برای تماشاگر تصویر می کند و یکی از معدود آثاری است که هفتاد و پنج سال بعد از تولد نیز از یادها نرفته است.

آکادمی علوم و هنرهای سینما با نمایش ویژه این انیمیشن و جلسه پرسش و پاسخ با دانی داناگن و پیتر بن، صدا پیشه های بامبی و تامپر خرگوشه تولد بامبی را جشن گرفت.


زمانی که داناگن برای صداگذاری شخصیت بامبی انتخاب شد، شش سال داشت .دوبله صدای بامبی کوچک اولین تجربه صداپیشگی او در سینما بود. داناگن که حالا هشتاد و سه سال دارد می گوید با آنکه کوچک بود خاطرات صداگذاری برای بامبی را به یاد می آورد.

او می گوید آن روزها فضا آشفته بود، آمریکا درگیرحمله ژاپن به پرل هاربر بود و والت دیستی می خواست این اثر را هر طور شده برای کریسمس منتشر کند.


داناگن که سالها در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده و بارها مجروح شده است. او معتقد است قصه بامبی به گونه ای بازتاب دهنده داستان زندگی خود اوست.

او می گوید:«مادر بامبی تیر خورد. چند دقیقه بعد خود بامبی تیر می خورد و افتاد. حیوانات تیر می خورند و ددیگر نمی توانند از جای خود بلند شوند. پدر بامبی آمد و گفت بامبی بلند شو ! باید بلند شوی. من خودم چند بار تیر خورده ام و یادم است فرمانده می گفت بلند شو ! بلند شو ! تو باید بلند بشی. یک ثانیه به شباهت این دو فکر کنید و متوجه منظورم می شوید.»


پیتر بن هم زمانی که صدای خرگوش کوچک را گذاشت پنج سال داشت و حالا هشتاد و دو ساله است. پدرش، سناریست بود و در هالیوود دوست و آشنا زیاد داشت.

هر چند داناگن بعد از بامبی در فیلمهای دیگری نیز صداپیشگی کرد، برای پیتر بن ، نقش تامپر خرگوشه اولین و آخرین نقشش در سینما بود. پدرش اجازه نداد به این کار ادامه دهد و او را از هالیوود دور کرد.

بن می گوید از اینکه نقش تامپر را بازی کرد خوشحال است چرا که این خرگوش کوچک نقطه تلاقی ماجراهای مختلف قصه بود و در اصل نقش راوی را داشت.


کارتون بامبی قرار است به زودی در فرمت دیجیتال نیز منتشر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG