لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

دو شهروند بلوچ توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات در شهرستان مهرستان کشته و زخمی شدند


در پی شلیک مستقیم ماموران لباس شخصی اطلاعات شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان به سمت یک خودرو شخصی یک جوان بلوچ کشته و یکی دیگر زخمی شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماموران لباس شخصی اطلاعات که در مسیر مهرستان کمین کرده بودند به طور مستقیم به سمت یک خودرو شخصی پژو ۴۰۵ شلیک کردند که در پی این حادثه دو سرنشین این خودرو مورد اثابت گلوله قرار گرفتند.

بنا بر گزارش کمپین یکی از سرنشینان این خودرو به نام «ادهم چاری زهی» ۳۳ ساله بر اثر شلیک ماموران جان خود را از دست داد و «ناصر چاریزهی» نیز زخمی شده است.

نوید چاریزهی که خود او نیز از سرنشینان این خودرو بوده و از این حادثه جان سالم به در برده است به کمپین فعالین بلوچ گفت: «وقتی متوجه شدیم چندنفر لباس شخصی مسلح با سر و صورت بسته جلوی خودرو پریدن ما از ترس اینکه راهزن باشند ترمز نکرده و به راه خود ادامه دادیم که در این حین از هرطرف مورد شلیک لباس شخصی‌ها قرار گرفتیم و برادرم کشته شد و دوستمان نیز زخمی گشت.»

بر اساس گزارش کمپین، در پی این واقعه، مردم شهرستان مهرستان در مقابل ستادخبری وزارت اطلاعات تجمع کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند، که مسئولان نیز با وعده رسیدگی مردم را پراکنده کردند.

بنا به گزارش فعالان مدنی و حقوقی بلوچ، سالانه ده‌ها جوان بلوچ سوخت‌بر و کالا‌بر و مسافرکش بین مرزی، بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران نیروی نظامی و انتظامی کشته یا زخمی می‌شوند.

شهروندان سنی در سیستان و بلوچستان همواره به تبعیض و محدودیت‌های اعمال شده از سوی دستگاه‌های حکومتی علیه خود معترض بوده‌اند. حسن روحانی پس از آغاز دوران ریاست جمهوری خود وعده رفع تبعیض از اقلیت‌ها به ویژه اهل سنت را داد، اما در دولت او نیز مشکلات اهل سنت رفع نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG