لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

ده‌ها تن از شهروندان بلوچ ایران توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند


طی روزهای گذشته ده‌ها تن از شهروندان بلوچ اهل جالق در استان سیستان و بلوچستان از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در گزارشی که کمپین فعالین بلوچ روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت منتشر کرده، آمده است که نیروهای اطلاعات سپاه ده‌ها تن از شهروندان بلوچ اهل جالق را از منازل خود، بازار و خیابان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

یک منبع آگاه به کمپین گفت: تاکنون بیش از ۵۰ نفر بازداشت شده‌اند که بیش از سی نفر از آنها روز دوشنبه ۹ اردیبهشت در منازل خود بدون تفهیم اتهام و نشان دادن حکم دستگیری بازداشت شدند؛ باقی افراد بازداشت شده نیز در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در بازار و خیابان بازداشت شدند.

به گفته این منبع آگاه، اتهام افراد بازداشت شده هنوز معلوم نیست، اما به احتمال قوی مربوط به اعتراضات پنچ ماه پیش جالقی‌ها به مین گذاری‌های سپاه باشد.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که تعداد نا مشخصی دیگر نیز به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند.

بر اساس این گزارش، در بین افراد بازداشت شده نام یعقوب ریگی شهردار جالق و الهی بخش رئیسی عضو شورای شهر جالق نیز به چشم می‌خورد.

شهروندان سنی در سیستان و بلوچستان همواره به تبعیض و محدودیت‌های اعمال شده از سوی دستگاه‌های حکومتی علیه خود معترض بوده‌اند. حسن روحانی پس از آغاز دوران ریاست جمهوری خود وعده رفع تبعیض از اقلیت‌ها به ویژه اهل سنت را داد، اما در دولت او نیز مشکلات اهل سنت رفع نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG