لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۳

اروپا: سیل مرگبار در شبه جزیره بالکان


آیا این کیسه های شنی می توانند جلوی هجوم سیل را بگیرند؟ صربستان - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
آیا این کیسه های شنی می توانند جلوی هجوم سیل را بگیرند؟ صربستان - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

میزان باران چند روز اخیر در شبه جزیره بالکان، برابر با چهار ماه بارش در شرایط عادی در آن منطقه بوده است.

در حالی که سنگین ترین سیل ۱۰۰ سال اخیر در حوزه بالکان ده ها کشته و هزاران آواره برجا گذاشته و انتظار می رود شمار قربانیان بالاتر هم برود، ده ها هزار نفر از سیل زدگان همچنان در انتظار کمک های بین المللی هستند.

روز یکشنبه کمک های بین المللی از کشورهای مختلف به سوی مناطق سیل زده ارسال شد. هواپیماهای باری روسیه امروز وارد بلگراد شدند و عملیات نجات سیل زدگان در صربستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین را آغاز کردند.

برق بسیاری از مناطق قطع شده و با توجه به احتمال رانش زمین در بعضی از نقاط، دستور تخلیه هزاران نفر از ساکنان این مناطق داده شده است.

بارش باران در چند روز گذشته به اندازه چهار ماه بارش در این منطقه از اروپای مرکزی بوده و از این رو کارشناسان هشدار می دهند که شمار تلفات می تواند همچنان افزایش یابد.

تصاویر هوایی نشان می دهد که خانه ها، جاده ها و خطوط آهن در منطقه ای به وسعت یک سوم بوسنی زیر آب رفته است.

با شدت گرفتن باران، بعضی مناطق دچار رانش زمین شده و بیم از انفجار مین هایی می رود که در جریان جنگ بوسنی در سال های دهه ۱۹۹۰ در زمین کار گذاشته شده بود.

روز جمعه در شهر اوبرِنوواک صربستان، سربازان با استفاده از هاورکرفت صدها نفر را که به یک دبستان پناه برده بودند، نجات دادند. بزرگترین نیروگاه برق صربستان هم در شهر اوبرنوواک واقع است، و مقامات هشدار می دهند که در صورت از کار افتادن این نیروگاه، خاموشی بخش های بزرگی از کشور را فرابگیرد.
XS
SM
MD
LG