لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

گزارش: حجم مبادلات پولی کمپانی های عظيم نفتی چهره باکو را تغيير داده است


گزارش: حجم مبادلات پولی کمپانی های عظيم نفتی چهره باکو را تغيير داده است
گزارش: حجم مبادلات پولی کمپانی های عظيم نفتی چهره باکو را تغيير داده است

در آذربايجان، حجم مبادلات پولی کمپانی های عظيم نفتی، چهره باکو، پايتخت آن کشور، را با احداث هتل های مجلل و فروشگاه های لوکس و گرانقيمت، دگرگون کرده است.

باکو -- پايتخت آذربايجان -- شهری زيبا و تاريخی در کناره خزر است. باکو به واسطه معماری کم نظير و هنر اصيل دوران اعتلای فرهنگی آسيای ميانه ميعادگاه دوستداران فرهنگ و تاريخ اين سرزمين بوده است. اما چهره آشنای اين کشور ۸ و نيم ميليون نفری با سود سرشار منابع عظيم نفتی به سرعت رو به سوی مدرن شدن، تجمل و پذيرش معيارهای غربی گام بر می دارد.

هتل های پنچ ستاره، نمايشگاه های مد فروشگاه های ديور، جورجيا آرمانی و تيفانی در کنار برج های بلند و دوار، نماهای روشن شهری و ماشين های آخرين مدل و گرانقيمت اروپايی، باکو را از شهری که به سالن های اپرا با معماری مونت کارلو و اجرای عاشيقلر شهره بود، به مرکز توسعه، تجارت و تجمل قرن بيست و يکمی يا چيزی شبيه به دوبی در امارات متحده عربی بدل کرده است.

امين عسگر اُف، يکی از صاحبان کسب و کار و واسطه خريد و فروش اتوموبيل های اروپايی، که از روند اين تغييرات بسيار راضی به نظر می رسد می گويد: «مردم پول کافی برای خريد اتوموبيل های گران مثل بنتلی را دارند و ما با چالشهای ناشی از رکود اقتصادی مثل اروپا روبرو نيستيم.»

و کمال احمد بيلی، مدير طراحی هنری در رستوران چنار، می گويد «ساخت و سازهای بسياری در اينجا در جريان است و شسهر رونق تازه ای گرفته است حتی نواحی حاشيه شهری نيز پر جنب و جوش و زنده است و به نظر می رسد چهره باکو هر دقيقه در حال تغييراست.»

اما اين نقطه نظرها مخالفين بسياری در ميان صاحب نظران اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آذربايجان دارد. نوروز اِلدارلی، يک آرشيتکت هنری از اهالی باکو، دليل مخالفتش را چنين بيان می کند: «آنهايی که می خواهند باکو را به دوبی تبديل کنند به نظر من افراد تنگ نظری هستند که چيزی درباره پيشينه تمدن شهری، معماری و هنر اصيل آذربايجان نمی دانند. آنها فقط جلب ظواهر و زرق و برق دوبی شده اند. دوبی شهری با بيست سی سال سابقه و حضور تجاری و نه فرهنگی در عرصه بين الملل الگوی مناسبی برای شهری به قدمت باکو نيست.»

الهام علی اف، رييس جمهور آذربايجان، از هواداران پروپا قرص رشد و گسترش صنايع نفتی و روند مدرنيزاسيون است اما مخالفان اين تغييرات را ظاهری و تنها منحصر به پايتخت می دانند و می گويند با وجود فقر اکثريت مردم، فساد گسترده دستگاه دولتی، اقتصاد تک محصولی متکی به نفت و حجم پايين سرمايه گذاری خارجی آنچه در واقع اتفاق افتاده بزک کردن نامتناسب پايتخت و عميق تر شدن شکاف فقير و غنی در آذربايجان است و کمکی به رشد و توسعه واقعی آن کشور نمی کند.

در همين حال کشورهای غربی، پشتيبان علی اف و تغييرات مورد نظر او هستند زيرا آذربايجان مدرن را متحد استراتژيک خود در پشتيبانی نيروهای مشترک در افغانستان می دانند.

XS
SM
MD
LG