لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

پیشنهاد مذاکره به دولت بحرین از سوی مخالفان


میدان لوءلوء در منامه، به یکی از پایگاه های معترضان تبدیل شد
میدان لوءلوء در منامه، به یکی از پایگاه های معترضان تبدیل شد

رهبران گروه های مخالف دولت بحرین آمادگی خود را برای پایان دان به ناآرامی های سیاسی و آغاز گفتگو اعلام کرده اند.

این پشنهاد پس از تسلیم درخواست هایی به خاندان حاکم آل خلیفه از جمله استعفای دولت کنونی مطرح شده است. مخالفان روز پنجشنبه گفتند دعوت ولیعهد برای مذاکره را می پذیرند. این جمع همچنین نامه ای برای خاندان آل خلیفه فرستادند که در آن تقاضا شده که دولت با ابطال قانون اساسی سال ۲۰۰۲ و تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد موافقت کند. در این نامه همچنین تضمین امنیت معترضان، آزادی زندانیان سیاسی و تحقیق مستقل در باره مرگ هفت معترض را نیز درخواست شده است.

در همین حال وزارت اطلاع رسانی بحرین گفته است این درخواست ها اختلاف های مهم بین دو طرف را شامل می شود. به همین دلیل آغاز سریع مذاکرات برای دست یافتن به توافق از اهمیت برخوردار است.

هزاران معترض در جریان چند هفته اعتراض، خواستار انجام اصلاحات در قانون اساسی و تغییر دولت شده بودند. اعتراض های بحرین برخلاف سایر کشورهای عربی بیشتر از رقابت بین اقلیت سنی و اکثریت شیعه برای کسب قدرت ناشی شده است. معترضان می گویند پادشاه که از اهل سنت است باید یک دولت شیعه انتخاب کند.

روز پنجشنبه روزنامه های عربی گزارش دادند که شورای همکاری خلیج فارس یک برنامه کمک اقتصادی برای بحرین و عمان تهیه کرده است.

XS
SM
MD
LG