لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

ادامه تظاهرات در بحرین


ادامه تظاهرات در بحرین
ادامه تظاهرات در بحرین

هزاران بحرینی در سومین روز از اعتراض های ضد دولتی در منامه راه پیمایی کردند. روز چهارشنبه دستکم ۲ هزار نفر، که اغلب شیعه بودند، میدان ُلوُلو را ، اشغال کردند. بسیاری از معترضین می گویند تا رسیدن به اهداف خود در میدان می مانند . برخی خواهان برکناری خاندان سنی حاکم هستند و جمعی دیگر خواستار استعفای شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر هستند.

رهبر گروه «وفاق» جناح اصلی شیعیان بحرین روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری پیشنهاد کرد نخست وزیر که در حال حاضر از سوی پادشاه منصوب می شود، با رای مستقیم برگزیده شود. شیخ علی سلمان همچنین اضافه کرد اعضای جناح وی که ۱۸ کرسی پارلمان را در اختیار دارند تا رسیدن به درخواست های خود، شرکت در مجلس را تحریم خواهند کرد. تظاهرکنندگان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و اعطا فرصت های بیشتری برای اکثریت شیعه شده اند.

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین، روز سه شنبه در یک پیام تلویزیونی مرگ دو معترض شیعه را تسلیت گفت و قول داد در باره آن تحقیق شود. وی همچنین متعهد شد به اصلاحات سیاسی که با همه پرسی سال ۲۰۰۱ آغاز شد، ادامه دهد. وزارت کشور بحرین نیز قول داده است کسانی را که به اعمال خشونت علیه معترضان متوسل می شوند، مجازات کند. بسیاری از شهروندان بحرینی از فقر، بیکاری و تلاش دولت برای اعطای شهروندی به خارجیان سنی جهت تغییر موازنه جمعیتی، خشمگین هستند. شیعیان نیمی از جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزارنفری بحرین را تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG