لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

يک نوجوان بحرينی در تظاهرات ضددولتی کشته شد


يک نوجوان بحرينی در تظاهرات ضددولتی کشته شد
يک نوجوان بحرينی در تظاهرات ضددولتی کشته شد

پليس بحرين می گويد: مرگ يک نوجوان بحرينی را که در تظاهرات ضددولتی کشته شد، تحت بررسی قرار داده است.

به گفته بيانيه دولت بحرين نوجوانی به نام احمد جابر شامگاه پنجشنبه در درگيری های خشونت آميزی که در تظاهرات شمال آن کشور جريان دارد، کشته شد.

اپوزيسيون بحرين و گروه های حقوق بشر می گويند که اين نوجوان در اثر شليک گلوله پليس به قلب يا ريه اش، کشته شده است.

در همين حال در بحرین اعلام شد پرونده ٢٠ پزشکی که هفته گذشته به زندان های ۵ تا ۱۵ سال در یک دادگاه نظامی محکوم شدند، در دادگاه تجدیدنظر رسیدگی می شود. این پزشکان در اوائل سال گذشته به اتهام درمان زخمی های ضددولتی، بازداشت و محاکمه شدند.

دکتر ندا ضعیف، یکی از پزشکان محکوم شده که اکنون در منزل خود در منامه در انتظار دادگاه تجدیدنظر است، در یک مکالمه تلفنی با هنری ریج وِل، از صدای آمریکا، گفت: من را مجبور کردند به اتهام های علیه خود اعتراف کنم.

دکتر ضعیف مادر دو فرزند است. او هفته گذشته به ۱۵ سال زندان محکوم شد، اما توانست پس از یک تلاش موفقیت آمیز، پرونده خود و ۱۹ پزشک دیگر را به دادگاه غیرنظامی برای تجدید نظر، ارجاع کند.

دکتر ندا ضعیف می گويد: یکی از اتهام های من اشغال مسلحانه یک ساختمان دولتی است که بیمارستان اصلی در بحرین است - مرکز پزشکی سلمانیه. اتهام جدی دیگر، تحریک برای سرنگونی رژیم بحرین است. جرم اصلی من این است که به وظیفه ام عمل کردم. من به سوگندی که خورده ام، وفا کردم. به مردم کمک کردم. ۹۹ درصد کارکنان پزشکی در بحرین شیعه هستند. برای همین فکر می کنم ما به علت تبعیض های فرقه ای هدف قرار گرفته ایم.

دکتر ضعیف به برپایی یک کلینیک در یک چادر در میدان مروارید، محل اصلی اعتراض های ضد دولتی در ماه فوریه و مارس سال جاری، کمک کرد. گروه های حقوق بشر بر آورد می کنند در سرکوب معترضان در میدان مروارید حدود ۳۰ تن کشته و صدها تن زخمی شدند.

دولت بحرین می گوید اشغال این میدان غیرقانونی بود و معترضان را به توطئه برای سرنگونی نظام سلطنتی که در اختیار سنی مذهبان در آن کشور است، متهم کرد.

دکتر ضعیف می گوید پس از ورود نیروهای خارجی از عربستان در ماه مارس بازداشت شد و می افزايد: آن ها به خانه من هجوم آوردند. نمی دانستم از کجا آمده اند. نقاب داشتند. لباس غیرنظامی داشتند و مسلح بودند. مرا از اتاق خوابم بیرون کشیدند و با یک اتومبیل غیرنظامی بردند.

دکتر ضعیف می گوید: من را مجبور به امضای اعتراف نامه کردند. من کاغذهای زیادی امضا کردم. آن ها مرا کتک می زدند. به رویم تف می انداختند و مرا تهدید به تجاوز جنسی می کردند.

سعید بومدوها، از سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن، که دادگاه نظامی رسیدگی به پرونده دکتر ضعیف را از نزدیک دنبال کرده است، می گويد: بسیاری از پزشکان علیه سرکوب معترضان توسط دولت بحرین، با رسانه ها خصوصاً رسانه های بین المللی صحبت می کردند. دادگاه آن ها نظامی بود. رئیس دادگاه ارتشی بود. دادستان ارتشی بود. محل دادگاه در بخشی از پایگاه وزارت دفاع بود. محاکمات در این دادگاه ها کاملاً ناعادلانه است.

دکتر ضعیف آزاد شده است و در انتظار دادگاه تجدید نظر است.

آقای بومدوها می گوید که دولت توانسته است معترضان ضددولتی را از منامه خارج کند، اما هنوز درگیری هایی در روستاهای اطراف رخ می دهد و می افزايد: اعتراض های ماه فوریه و مارس واقعاً بین دو قطب سنی ها و شیعیان تقسیم شده بود که در حقیقت بسیار خطرناک است.

گروه های حقوق بشر از آمریکا خواسته اند فروش ۵۳ میلیون دلار سلاح به بحرین را به تاخیر اندازد، مگر آن که رژیم بحرین گام های موثری علیه نقض حقوق بشر در آن کشور بردارد. بحرین محل استقرار دائمی ناوگان پنجم آمریکاست.

XS
SM
MD
LG