لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

بحرين تعدادی از زندانيان سياسی را آزاد کرد


بحرين تعدادی از زندانيان سياسی را آزاد کرد
بحرين تعدادی از زندانيان سياسی را آزاد کرد

دولت بحرين در هفته جاری تعدادی از کسانی را که زندانيان سياسی معرفی کرده، آزاد کرد. اين اقدام دولت بحرين در هفته ای صورت گرفت که اپوزيسيون بحرين تهديد کرد گفتگوی ملی را که با هدف آشتی ملی صورت می گيرد ترک خواهد کرد.

تعداد دقيق زندانيانی که آزاد شده اند روشن نيست. برخی سايتهای اينترنتی شمار زندانيان را صدها تن عنوان کرده اند.

ويديوهايی که در اين مورد روی اينترنت موجود است شادمانی کسانی را نشان ميدهد که در مراسم خوش آمد گويی به شاعر جوانی به نام آيات القرمزی حاضرند. وی به خاطر خواندن يک شعر ضددولتی برای معترضان بازداشت و به نماد مقاومت تبديل شد.

شاعر جوان به دنبال آزادی خطاب به جمعيتی که برای استقبال از وی آمده بودند گفت: «واقعيت آن است که من انتظار نداشتم وضع بيرون اين گونه باشد. داخل زندان اصلا خبری به ما نمی رسيد مگر آنکه اعضای خانواده به ما اطلاعاتی می دادند.»

گروه اصلی اپوزيسيون بحرين روز سه شنبه تهديد کرد گفتگوهايی را که با هدف آشتی ملی در جريان است ترک می کند. وب سايتهای فعالان سياسی بحرين ميگويند اعتراضهای مردمی به محض آغاز، پايان می يابند چرا که پليس با گاز اشک آور با تظاهرکنندگان مقابله می کند.

در همين حال سازمان ديدبان حقوق بشر می گويد دولت بحرين و شرکتهای وابسته به آن بيش از ۲ هزار کارگر و کارمند را ظاهراً بخاطر شرکت در اعتراضات تحت رهبری شيعيان اخراج کرده اند.

ديدبان حقوق بشر می گويد بيمارستانها، مدارس و وزارتخانه ها «خودسرانه» کارکنان هوادار دموکراسی را از کار برکنار کرده اند.

ديدبان حقوق بشر، که مقر آن در نيويورک است، از مقامات بحرين خواسته است در مورد اين اخراجها تحقيق کنند.

XS
SM
MD
LG