لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۹

کميسيون دولت بحرين نتايج تحقيقات نقض حقوق بشر را منتشر کرد


کميسيون دولت بحرين نتايج تحقيقات نقض حقوق بشر را منتشر کرد
کميسيون دولت بحرين نتايج تحقيقات نقض حقوق بشر را منتشر کرد

گزارش کميسيون ويژه تحقيق درباره ناآرامی های بحرين در اوايل سال جاری حاکی از آن است که دولت در جريان سرکوب معترضان از نيروی بيش از اندازه استفاده کرده است و بازداشت شدگان نيز مورد شکنجه قرار گرفته اند.

در پی نا آرامی ها ی بحرين، دولت آن کشور برای رسيدگی به اتهام های نقض حقوق بشر، کميسيونی را مامور کرد تا درمورد اعتراضات ضددولتی به رهبری شيعيان، سرکوب معترضان و بازداشت و اتهام شکنجه آنان، تحقيق کند.

شريف بسيونی، رييس کميسيون ويژه تحقيق در مورد ناآرامی های بحرين، يافته های اين کميسيون مستقل را در مورد برخورد نيروهای امنيتی با تظاهرکنندگان که عمدتا شيعه بودند، اعلام کرد.

شريف بسيونی گفت: برخورد با تظاهرات بحرين که در ١۴ فوريه ۲۰١١ صورت گرفت و همراه با خشونت و تيراندازی بود، منجر به مرگ غيرنظاميان شد و بر نارضايتی ها و تظاهرات افزود.

آقای بسيونی که وکيل حقوق بين الملل و آمريکايی-مصری است، گفت: برخی بازداشت شدگان در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته اند.

رييس کميسيون ويژه تحقيق موارد زير را ه شکنجه به حساب می آيد، برشمرد: کتک، مشت، زدن با شلنگ، ضربه زدن به کف پا با سيم برق، کتک زدن با چوب و ميله های فلزی، شوک برقی، جلوگيری از خواب، در معرض درجه حرارت های بالا قرار دادن، فحش دادن، تهديد به تجاوز و تحقير باورهای مذهبی.

شريف بسيونی اظهار داشت در برخورد های بحرين ۳۵ تن کشته شدند که ۳۰ نفر غيرنظامی و ۵ نفر مامور امنيتی بودند.

بدنبال تظاهرات ضددولتی بحرين که شيعيان رهبری آن را به عهده داشتند دولت از عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواست تا با فرستادن نيرو در سرکوب معترضان ياری دهند. تظاهراتی که گفته می شد به تحريک ايران صورت گرفته است.

آقای بسيونی گفت: شواهدی که به اين کميسيون ارائه شد دخالت جمهوری اسلامی ايران را نشان نداد؛ اين شواهد رابطه شفافی از رويدادهای بحرين و نقش ايران را آشکار نکرد.

گزارش کميسيون همچنين حاکی از آن است که شواهدی دال بر اين که سربازان منطقه خليج فارس در بحرين مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، وجود ندارد.

حمد بن عيسی آل خليفه، پادشاه بحرين، با ابراز تاسف از آنچه در بحرين روی داد گفت قوانين بحرين بازنگری و در صورت لزوم اصلاح خواهد شد.

پادشاه بحرين گفت: ما تعهد می کنيم نه تنها اين رويدادهای دردناک که کشور عزيز ما با آن روبرو شد تکرار نشود، بلکه دولت بايد برای خودداری از تکرار اين اشتباهات، درس بگيرد.

وی افزود در مورد کسانی که با مردم بدرفتاری کرده اند گذشت و بخشش نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG