لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

تحقيق در باره نقض حقوق بشر در بحرين


نزديک به چهار ماه پس از اعلام وضعيت اضطراری، حمد بن آل خليفه، پادشاه بحرين، اعلام کرد کميته مستقلی برای تحقيق در باره رويدادهای پيرامون اعتراضات اخير تشکيل می دهد - اعتراضات ممکن است از انقلاب ها در تونس و مصر الهام گرفته باشد، اما شرايط محلی را بازتاب می داد.

فعالان حقوق بشر در بحرين ادعا می کنند که در عمليات بهار، از دستگيری های انبوه و نيروی نظامی عليه معترضين استفاده شد. پرزيدنت اوباما آن عمليات را با حقوق جهانی شهروندان بحرين مغاير دانست.

با اين حال، اخيرا ملک حمد خواهان گفت و شنود و آشتی شد، و مقامات دولت بحرين می گويند آنها برای اصلاحات آماده هستند. گفت و شنود ملی، شامل تقريبا ۳۰۰ شرکت کننده از تمام بخش های جامعه بحرين، آغاز شده است. افزون براين، پادشاه تشکيل يک کميسيون مستقل و بين المللی تحقيق را برای بررسی ادعاهای نقض حقوق بشر در جريان ناآرامی های مدنی اخير، اعلام کرد.

پرزيدنت اوباما در بيانيه ای که روز ۱۱ تير کاخ سفيد صادر کرد، از آغاز گفت و شنود ملی در بحرين و تشکيل کميسيون تحقيق استقبال کرد، ملک حمد را بخاطر رهبری اش، و تصميم الوفاق، بزرگترين گروه اپوزيسيون بحرين، را برای شرکت در گفت و شنود ملی ستود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفت دولت از اين خبر استقبال می کند و آنرا گامی در جهتی درست می داند.

تونر يادآور شد با توجه به تحقيقات، «بگمان من هرنوع روند پاسخگويی بايد شفاف باشد، بايد قادر باشد به تمام مسائل بپردازد، با تمام افراد درگير صحبت کند، و پاسخ هايی معتبر بگيرد.»

سخنگو گفت: «کوشش های کميسيون تحقيق به بازگرداندن اعتماد و اطمينان، در حالی که بحرين بسوی آغاز گفت و شنود ملی گام برمی دارد، کمک خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG