لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

گفتگوی ملی در بحرين ادامه دارد


گفتگوی ملی در بحرين ادامه دارد
گفتگوی ملی در بحرين ادامه دارد

حکام سنی بحرين و رهبرانمخالف دولت، گفتگوی ملی را درباره اصلاحات درخواستی اکثريت شيعه، که به برپايی اعتراضات انبوه طرفداران دمکراسی در اوائل سال جاری منجر شد، آغاز کرده اند.

خبرگزاری دولتی بحرين می گويد مذاکرات که روز سه شنبه آغاز شد «مرحله ای مهم» در راه دمکراسی را نشان می دهد و نمايندگان انجمن های سياسی، اتحاديه های کارگری، سازمان های غيردولتی و دولت را شامل می شود.

جلسات در پی سلسله اعتراضاتی تشکيل می شود که برخی از معترضان خواهان پايان گرفتن حکومت پادشاهی شدند، در حالی که ديگران از خاندان حاکم خواستند نقش بيشتری به شيعيان در دولت واگذار کند.

مقام های بحرينی می گويند در هر يک از چهار جلسه که همزمان برگزار می شود و بر مسائل سياسی، اقتصادی، اجتماعی و حقوق بشر متمرکز است، حدود ۶۰ نفر شرکت دارند.

رهبران حکومت بحرين روز شنبه در گفتگوهايی که بيشتر تشريفاتی بود با مخالفان ملاقات کردند. برخی از اعضای مخالف نسبت به نتيجه بخش بودن گفتگوی ملی که به فرمان پادشاه بحرين صورت می گيرد، ابراز ترديد کردند.

نيروهای امنيتی بحرين جنبش اعتراضی را با کمک سربازانی از کشورهای همسايه در خليج فارس سر کوب کردند. دولت بحرين گفته است برای گفتگوی آماده است و گزارش های نقض حقوق بشر را تکذيب می کند.

پادشاه بحرين هفته پيش اعلام کرد کميسيون مستقلی برای تحقيق درباره امکان نقض حقوق بشر در جريان تظاهرات تشکيل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG