لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

گردهمايی هنرمندان بحرينی در ميدان لؤلؤ شهر منامه


گردهمايی هنرمندان بحرينی در ميدان لؤلؤ شهر منامه
گردهمايی هنرمندان بحرينی در ميدان لؤلؤ شهر منامه

در پی بروز ناآرامی های اخير در بحرين و اعتراضات ضددولتی مردم اين کشور اکنون شماری از هنرمندان بحرينی در ميدان لؤلؤ شهر منامه پايتخت کشور گرد آمده اند.

اين هنرمندان می گويند نقاشی های آنها از مشاهداتشان از رويدادهای چند روز اخير در اين ميدان و اعتراضات آزاديخواهانه مردم بحرين، الهام گرفته است.

ميدان لؤلؤ در منامه، پايتخت بحرين، به کانون پر تپش اعتراضات مردم اين کشور در هفته های اخير و عليه دولت کنونی و خاندان سلطنتی اين کشور تبديل شده بود. بر اساس گزارشها طی اعتراضات مردم بحرين در ماه گذشته ميلادی ۷ تن از معترضين کشته و صدها تن ديگر زخمی شدند.

در آخر هفته ای که گذشت شماری از هنرمندان و نقاشان بحرينی با تجمع در ميدان لؤلؤ نقاشيهايی ترسيم کردند که به گفته آنها بيانگر تجربه عينی آنها از اعتراضات ضد دولتی اخير در کشورشان است.

عبدل عزيز موسی ميگويد هدف وی ثبت وقايع تاريخی کنونی برای نسل های آينده است و تلاش دارد با ترسيم هنری رويدادهای اخير و فجايع غيرمنتظره ای که صورت گرفت آنها را به نسل های آينده منتقل کند.

بيشتر اين هنرمندان ميگويند تنها قصد دارند احساس درونی خود را نسبت به وقايع اخير در کشورشان بيان کنند.

منار، يکی از هنرمندان جوان بحرين، می گويد: «اينجا ميدان شهدا است. اينجا خيابان لؤلؤ است و در انتهای آن چمن و گلها از خون سيراب شده است. همچنين اسم ميدان و پرچم بحرين را هم در نقاشی ام گذاشتم.»

در روزی آفتابی هنرمندان در گوشه و کنار ميدان لؤلؤ سرگرم ترسيم نقاشی بر روی سه پايه های کارشان هستند.

عبدل الجليل محمد ميگويد: «در گذشته شهامت نداشتم کارهای هنری ام را به ديگران نشان بدهم. اما بعد از رويدادهای اخير بايد احساسات پرشور و سرکشم را بيرون بريزم.»

اکثر جمعيت بحرين مسلمانان شيعی هستند و از تبعيض های موجود در جامعه که توسط خاندان سُنی مذهب سلطنتی حاکم بر اين کشور برآنها تحميل شده، ناراضی هستند. شيعيان بحرينی می گويند دولت آنها را از دستيابی به امکانات شغلی خدمات اجتماعی و فرصت های ديگر محروم کرده است. دولت بحرين همواره اين اظهارات را رد کرده است.

قدرت پارلمان بحرين محدود است و اعضای هيئت دولت نيز که بيشرشان از خاندان سلطنتی آل خليفه هستند توسط پادشاه منصوب ميشوند. اخيراً حاکمان بحرين در اثر فشار کشورهای غربی به مردم اجازه اعتراضات صلح آميز داده و خواستار گفتگو با مخالفان شده اند.

معترضين همچنان در ميدان لؤلؤ حضور دارند و خواستار تغيير حکومت در کشورشان هستند.

XS
SM
MD
LG