لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

انتقاد روحانی شیعه بحرینی از اصلاحات دولتی


شیخ عیسی قاسم روحانی شیعه بحرینی در خطبه های نماز جمعه از دولت به دلیل ادامه سرکوب ناراضیان انتقاد کرده و اصلاحات دولت را ظاهری خوانده است.

شیعیان ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند اما می گویند که با تبعیض گسترده روبرو هستند و در تظاهرات اخیر هدف سرکوب قرار گرفته اند. محکومیت حاکمان بحرین پس از آن صورت می گیرد که نماینده ارشد آمریکا در امور حقوق بشر نسبت به اتهام بدرفتاری با بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرد. مایکل پوزنر، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا به گزارش هایی اشاره کرد که نشان می دهد برخی از بازداشت شدگان در جریان بازجویی متحمل آزارهای جسمی و روانی شده اند. پوزنر همچنین نسبت به مذاکرات پیشنهادی ماه آینده بین رهبران حکام سنی بحرین و رهبران مخالفان ابراز خوشبینی کرد. با این حال، رهبران شیعه خواستار کسب امتیاز پیش از آغاز مذاکرات هستند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از سرکوب معترضان در ماه مارس در بحرین که ۲۴ کشته بر جا گذاشت،انتقاد کرده است. نیروهای امنیتی همچنین صدها معترض شیعه را بازداشت کرده و ده ها نفر را برای محاکمه به دادگاه های ویژه فرستاده اند. دولت بحرین گفته است برای گفتگو آماده است و گزارش های نقض حقوق بشر را رد می کند.

بحرین یک متحد عمده آمریکا در خلیج فارس و مرکز ناوگان دریایی پنجم آمریکا در خلیج فارس است.

XS
SM
MD
LG