لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

تیراندازی نیروهای امنیتی بحرین به معترضان


تیراندازی نیروهای امنیتی بحرین به معترضان
تیراندازی نیروهای امنیتی بحرین به معترضان

منابع خبری دقایقی پیش از تیراندازی نیروهای امنیتی بحرین به سوگواران شرکت کننده در مراسم تشییع جان باختگان نا آرامی های روز گذشته خبر دادند. شبکه خبری الجزیره به نقل از یک پزشک در بیمارستانی در منامه گزارش داد که شمار تلفات از توانایی پذیرش در این بیمارستان بیشتر است و برخی از مجروحین هنوز در خیابان ها مانده اند.

هزاران بحرینی سوگوار روز جمعه برای تشییع پیکر قربانیان اعتراض های ضد دولتی روز پنجشنبه، در روستاهای حومه منامه پایتخت گرد آمدند. در جریان این مراسم سوگواران شیعه خواستار سرنگونی دولت سنی شدند. یک روحانی ارشد حمله پلیس به تظاهرکنندگان را کشتار نامید. در جریان مراسم نماز در روستائی در شمال غربی بحرین شیخ عیسی قاسم همچنین گفت دولت راه گفت و گو را بسته است.

در این میان، صدها هوادار دولت با پرچم های بحرین در منامه تظارهرات کردند. ارتش از روز پنجشنبه کنترل پایتخت را بدست گرفته است. چند ساعت پیشتر پلیس با شلیک گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور به معترضانی که در میدان «لولو» چادر زده بودند، حمله کرد که دست کم پنج تن جان سپردند و بیش از ۲۳۰ تن نیز مجروح شدند. ارتش تجمع های عمومی را ممنوع کرده است. در همین حال شیخ خالد بن احمد خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین از اقدام ارتش دفاع کرد و آن را برای جلوگیری از سقوط کشور در پرتگاه فرقه ای لازم دانست.

حزب شیعه وفاق، بزرگترین گروه مخالف بحرین، در پی درگیری های روز پنجشنبه از نمایندگی پارلمان استعفا داد. جناح ۱۸ نفری این حزب در پارلمان ۴۰ عضوی پیش از این تهدید کرده بود که پادشاه با برقراری یک نظام مشروطه و یک دولت انتخابی موافقت نکند، مجلس را تحریم خواهند کرد. دولت بحرین خارجیان را به عنوان پلیس استخدام می کند اما به شهروندان شیعه این فرصت اعطا نمی شود. از همین رو برخی تحلیل گران معتقدند که در صورت گسترش بی ثباتی، ممکن است کشور با خطرخشونت فرقه ای مواجه شود. در حالی که دامنه اعتراض های مردمی در سراسر منطقه زبانه می کشد، رهبران عرب در روزهای اخیر به شدت سراسیمه شده اند. اوضاع بحرین سبب نگرانی عربستان سعودی و کویت شده است. وزیران امورخارجه عرب روز پنجشنبه در جلسه فوق العاده شورای همکاری خلیج در منامه، با صدور بیانیه ای ضمن حمایت از بحرین از گسترش اعتراض ها و هراس از ایجاد نا امنی تاکید کردند. در این بیانیه آمده است «ما در برابر هر تهدیدی که متوجه هر عضو شورا باشد، یکپارچه می ایستیم.»

XS
SM
MD
LG