لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

آمریکا بحرین را به مذاکره با مخالفان ترغیب کرد


آمریکا بحرین را به مذاکره با مخالفان ترغیب کرد
آمریکا بحرین را به مذاکره با مخالفان ترغیب کرد

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا، سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین را به گفت و گو با اپوزیسیون این کشور درباره اصلاحات در بحرین ترغیب کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که جو بایدن روز یکشنبه برای حمایت از تلاش هایی که تاکنون ولیعهد بحرین برای مذاکره با مخالفان انجام داده است، با او تلفنی صحبت کرد.

بیانیه می گوید آقای بایدن بر انجام تلاش های بیشتر دولت بحرین برای جلب حمایت مخالفان ترغیب کرد و گفت قانون و نظم برای ادامه گفت و گو، الزامی است.

همچنین در روز یکشنبه، الوفاق، بزرگترین گروه اپوزیسیون شیعه در بحرین گفت از پیشنهاد کویت برای وساطت میان اپوزیسیون و دولت سنی بحرین، استقبال می کند.

روز جمعه نیروهای امنیتی بحرین به تظاهرکنندگانی که قانون منع رفت و آمد را نادیده گرفته به خیابان های ریختند، گاز اشک آور پرتاب کرد.

گروه های امنیتی همچنین در روز جمعه از تظاهراتی که شرکت کنندگان در نماز جمعه قصد داشتند برگزار کنند، جلوگیری کردند.

نیروهای دولتی تمهیدات امنیتی را از روز جمعه افزایش داده اند که از سوی معترضان خواستار اصلاحات سیاسی، «روز خشم» نامگذاری شده بود. در این روز سربازان ایستگاه های بازرسی را در سراسر کشور دائر کردند و جت های نظامی بر فراز بحرین به پرواز درآمدند.

فعالیت های اعتراضی نزدیک به یک ماه است که در بحرین جریان دارد. اکثریت شیعه در بحرین خواستار آن هستند که مسلمانان سنی این کشور که دولت و خانواده سلطنتی را تشکیل می دهند، از آزادی های سیاسی بیشتری برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG