لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۲۷

سرخط خبرها

فوتبالیست بحرینی در دادگاه تایلند: مرا به کشورم بازنگردانید

حکیم عریبی با پابند به دادگاه آورده شد

حکیم عریبی، فوتبالیست بحرینی، از دادگاهی در تایلند خواست مانع استرداد او به کشورش شود، چرا که در این صورت برای «جرمی که مرتکب نشده» باید به زندان برود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دادگاه اکنون باید تصمیم بگیرد که ایا عریبی باید به کشورش، بحرین، بازگردانده شود یا آن‌که از زندان آزاد شود.

این فوتبالیست ۲۵ ساله بحرینی که سابقه بازی در تیم ملی این کشور را هم دارد، به «دلایل سیاسی» به استرالیا رفته و در آن‌جا پناهنده شده است. او پس از سفری به تایلند، در این کشور بازداشت شد.

بحرین می‌گوید عریبی باید برای گذراندن حکم ده سال زندان خود به این کشور بازگردد. او متهم است که در تظاهرات علیه حکومت این کشور حضور داشته و دست به تخریب یک ساختمان دولتی زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی خواست تا به آزار معترضان به حجاب اجباری پایان دهد

از راست به چپ: ویدا موحد، منیره عربشاهی و یاسمن آریانی

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند.

در بیانیه سازمان عفو بین الملل که روز پنجشنبه ۲۹ منتشر شده، آمده است: سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران در هفته‌های گذشته به چندین فعال حقوق زنان طی تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز هشدار داده‌اند که در صورت ادامه مبارزه با حجاب اجباری دستگیر خواهند شد. برخی از آنها برای بازجویی احضار شده‌اند و در هراس از دستگیری قریب الوقوع به سر می‌برند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری در هفته گذشته دو تن از مدافعان حقوق زنان، «یاسمن آریانی» و مادرش «منیره عربشاهی»، دستگیر شده‌اند و یکی دیگر از فعالان به نام «ویدا موحدی» که از آبان ماه ۱۳۹۷ در زندان به سر می‌برد ماه گذشته به دلیل اعتراض مسالمت آمیز به حجاب اجباری به یک سال زندان محکوم شده است.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دلیل بازداشت یاسمن آریانی و منیره عربشاهی انتشار ویدئویی در روز جهانی زن است که در سطح گسترده‌ای در فضای مجازی منتشر شده بود و این دو فعال مدنی در ارتباط با این ویدئو با چندین اتهام از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج فساد و فحشا» رو به رو شده‌اند.​

مگدلینا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل می‌گوید: «به نظر می‌رسد مقامات ایران این تهاجم را در واکنش به افزایش نافرمانی‌های جسورانه از جانب زنان ایرانی و گسترش حرکت‌های مردمی مسالمت‌آمیز علیه حجاب اجباری به راه انداخته‌اند تا زنان را به سکوت و تسلیم وادار کنند.»

به گفته مگدلینا مغربی، «مجرم‌انگاری زنان به دلیل عدم انتخاب حجاب شکلی افراطی از تبعیض جنسیتی و نوعی رفتار بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی [خوار کننده] است که عمیقا به کرامت انسانی زنان آسیب می‌رساند.»

اسفند ماه گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد. آقای پمپئو همچنین در بهمن ماه در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» با مسیح علینژاد دیدار کرد.

بهمن ماه سال گذشته نیز سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد که در این سال ۱۱۲ فعال حقوق زنان در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جینا هاسپل رئیس سازمان سیا می گوید توجه به ایران و روسیه بیشتر شده است

جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می گوید این سازمان منابع بیشتری برای مقابله با «سخت ترین دشمنان» آمریکا اختصاص داده است.

خانم هاسپل در یک سخنرانی در دانشگاه آبرن که متن آن روز پنجشنبه ۲۹ فروردین منتشر شد، گفته است پس از سال ها، سرمایه گذاری سیا در امور مربوط به ایران و روسیه تقویت شده است.

او همچنین گفت گروه هایی نظیر داعش و القاعده همچنان در توجه سیا قرار دارند اما تمرکز و منابع سیا روی رقبایی که در رده دولت-ملت قرار دارند، بیشتر می شود.

جینا هاسپل همچنین گفت این سازمان اطلاعاتی، از آخرین فناوری ها برای واکنش سریع به تحولات جهانی - نظیر هدف قرار دادن سازمانی تروریستی پیش از آنکه بتواند گسترش یابد - استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش مولر زمینه‌ساز شکاف عمیق‌تر دو حزب سیاسی عمده آمریکا می‌شود

بخش انگلیسی صدای آمریکا – انتشار گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین، که در آن تشریح شده هیچ شواهدی مبنی بر این که دونالد ترامپ مرتکب تخلف همدستی با مسکو و همچنین کارشکنی او در مسیر اجرای عدالت وجود ندارد، واکنش‌های متفاوت قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره را به دنبال داشته است.

تفاوت نظر اعضای دو حزب در مورد گزارش مولر احتمالا به نشست‌های کنگره کشیده و دستمایه مباحثات طولاتی در فعالیت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ خواهد شد.

هرچند اینبار دادستان کل آمریکا بخش های بیشتری از گزارش را منتشر کرده اما بخش هایی از آن هنوز محرمانه است.
هرچند اینبار دادستان کل آمریکا بخش های بیشتری از گزارش را منتشر کرده اما بخش هایی از آن هنوز محرمانه است.

دموکرات‌ها بخش‌هایی از گزارش مولر را برجسته می‌کنند که تماس‌های حلقه نزدیک به دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه با افراد خارجی با هدف آسیب زدن به وجهه رقیب دموکرات، یعنی هیلاری کلینتون، از طریق هک و انتشار ایمیل‌های ستاد انتخاباتی او را مستندسازی کرده است.

آنها همچنین به این بخش گزارش اشاره می‌کنند که در آن گفته می‌شود آقای ترامپ درصدد جلوگیری از انجام تحقیقات مربوط به دخالت روسیه بود و اغلب در آن ناکام ماند.

برد شرمن نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان از حزب دموکرات در توئیتی نوشت، «مولر تبانی را نشان داد، اما شاید نه یک تخلف کیفری را.» وی افزود «تبانی در انتشار (ایمیل‌ها)، اما نه در هک کردن (شبکه کامپیوتری ستاد انتخابات دموکرات‌ها). و مولر کارشکنی‌های زیادی را نشان داد.»

سناتور دموکرات باب کیسی هم پس از انتشار گزارش رابرت مولر در پیامی در توئیتر گفته است که بررسی‌های جامع مندرج در گزارش مولر «آنچه ما قبلا می‌دانستیم را تغییر نخواهد داد: روسیه به انتخابات ما در سال ۲۰۱۲ هجوم برد، (و) پرزیدنت ترامپ و دستیاران و متحدان خیلی نزدیک او از این هجمه استقبال کردند.»

در مقابل کوین مک‌کارتی، رهبر جمهور‌ی‌خواهان مجلس نمایندگان، در بیانیه‌ای گفت: «ما امروز هیچ چیزی ندیدیم که تاکید بر نتیجه تحقیقات ۲۲ ماهه مولر را، که نهایتا نتیجه‌گیری کرده هیچ تبانی در کار نبوده، تغییر دهد.» او افزود «دموکرات‌ها می‌خواهند همچنان به جستجوی شواهد خیالی که از ادعای آنها حمایت می‌کند ادامه دهند؛ اما روشن است که هیچ چیزی وجود ندارد.»

داگ کالینز، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضایی مجلس نمایندگان، نیز با صدور بیانیه‌ای همین نظر را بیان کرد و نوشت: «تحقیقات ۲۲ ماهه بازپرس ویژه نشان داد که هیچ آمریکایی برای دخالت در انتخابات‌مان با روسیه توطئه‌چینی نکرده و اتهام‌های دموکرات‌ها مبنی بر تخلف کارشکنی بی پایه و ‌اساس است.»

برخی قانونگذاران دیگر هم از مردم آمریکا خواستند که خود قضاوت کنند.

سناتور دموکرات بن کاردین در توئیتی نوشت: «من در حال مطالعه آن (گزارش) هستم. از همه مهم‌تر، مردم آمریکا خود باید گزارش را بخوانند و نتیجه‌گیری خودشان را داشته باشند.»

سناتور کاردین خاطر نشان کرد که گزارش رابرت مولر اطلاعات هشدار‌دهنده‌ای درباره تلاش روسیه برای تضعیف دموکراسی آمریکا را شامل می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پنس: گزارش مولر تائیدی است بر آنچه رئیس جمهوری و من از روز اول می‌گفتیم

مایک پنس رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید گزارش رابر مولر آنچه را که من و رئیس جمهوری از روز اول گفتیم تایید کرد، این که هیچ تبانی و کارشکنی در کار نبوده است.

وی این اظهارات را روز پنجشنبه ۲۹ فروردین در بیانیه‌ای در واکنش به انتشار گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا بیان کرد.

آقای پنس گفت مردم آمریکا مطمئن باشند که پرزیدنت ترامپ و من به تمرکز همیشگی‌مان، یعنی هدف اصلی‌مان که ساخت کشوری توانمندتر و امن‌تر است، ادامه خواهیم داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مجله تایم فهرست ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال را منتشر کرد؛ از رهبران سیاسی تا سلبریتی‌های هالیوود

مجله تایم ۱۰۰ چهره تأثیرگذار خود را در پنج بخش ارائه می دهد

مجله تایم فهرست سالانه «۱۰۰ چهره تأثیرگذار» خود را منتشر کرد. امسال، شانزدهمین سالی است که این فهرست منتشر می شود ولی اولین باری است که تحت ریاست جدید مجله «مارک و لین بنیوف» این فهرست تهیه می شود.

بنا به سنت، تایم از برخی از چهره های سرشناس در عرصه های گوناگون دعوت کرده است تا در مورد این ۱۰۰ چهره تأثیرگذار مقاله بنویسند.

این فهرست شامل پنج بخش «پیشگامان»، «هنرمندان»، «رهبران»، «اسطوره ها» و «غول ها» است.

بخش «پیشگامان»، چهره هایی چون «ثمین نصرت» سرآشپز و نویسنده ایرانی – آمریکایی ، «ساندرا اوه» بازیگر کانادایی، «مارلون جیمز» نویسنده جامائیکایی، «کریسی تیگن» مانکن و نویسنده آمریکایی را در بر می گیرد. تایم در این بخش، نام برند ویسکی «جین واکر» که در واقع نسخه زنانه برند مشهور «جانی واکر» است را نیز گنجانده است. در شرح آن بر اهمیت برابری جنسیتی تأکید شده است.

ثمین نصرت، سرآشپز و نویسنده ایرانی- آمریکایی در فهرست ۱۰۰ چهره تأثیرگذار تایم قرار گرفت
ثمین نصرت، سرآشپز و نویسنده ایرانی- آمریکایی در فهرست ۱۰۰ چهره تأثیرگذار تایم قرار گرفت

در بخش هنرمندان، نام هایی چون «دواین جانسون» بازیگر و کشتی کج کار مشهور، گروه موسیقی کره ای «بی تی اس»، «آریانا گرانده» خواننده و بازیگرانی چون «بری لارسون»، «رامی ملک»، «ماهرشالا علی» و «امیلیا کلارک» بازیگر «بازی تاج و تخت» دیده می شود.

دواین جانسون، کشتی کج کار و بازیگر آمریکایی
دواین جانسون، کشتی کج کار و بازیگر آمریکایی

در قسمت رهبران، چهره هایی مانند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، «الکساندریا اوکازیو کورتز» نماینده ۲۹ ساله کنگره آمریکا، «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیکهای جهان، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل و «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در این فهرست آورده شده است.

نانسی پلوسی، نخستین زنی که ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت
نانسی پلوسی، نخستین زنی که ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت

در بخش اسطوره ها، «تیلور سوییفت» و «لیدی گاگا» خواننده، «میشل اوباما» بانوی اول پیشین آمریکا، «اسپایک لی» فیلمساز و بازیگر، «پیرپائولو پیچیولی» طراح مد، «دیوید هاکنی» نقاش بریتانیایی دیده می شود.

تیلور سوییفت، خواننده
تیلور سوییفت، خواننده

در بخش تایتان ها یا غول ها، چهره هایی چون «محمد صلاح» بازیکن فوتبال تیم ملی مصر، «لبران جیمز» بسکتبالیست آمریکایی، «مارک زاکربرگ» مدیرعامل فیس بوک، «جین گنگ» معمار آمریکایی، «الکس مورگان» بازیکن تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، « تایگر وودز» گلف باز آمریکایی و «گیل کینگ» مجری و روزنامه نگار آمریکایی در فهرست ۱۰۰ چهره تأثیرگذار مجله تایم آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سرآشپز و نویسنده ایرانی‌تبار در فهرست ۱۰۰ چهره تاثیرگذار مجله تایم قرار گرفت

«ثمین نصرت» سرآشپز ایرانی‌تبار به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تأثیرگذار مجله تایم انتخاب شده است. مجله تایم در فهرست سالانه خود، نام خانم نصرت را در میان چهره های «پیشگام» قرار داده است.

ثمین نصرت ستون نویس مجله نیویورک تایمز است. خانم نصرت کتابی پرفروش به نام «نمک، چربی، اسید ، حرارت» نوشته است و یک برنامه تلویزیونی به همین نام تهیه می‌کند که از شبکه خانگی نتفلیکس پخش می شود.

کتاب ثمین نصرت به فهرست پرفروش ترین کتابهای نیویورک تایمز راه پیدا کرد.

خانم نصرت در برنامه تلویزیونی خود به نقاط مختلف از جمله ایتالیا و ژاپن سفر می کند و هر یک از عناصری «نمک»، «چربی»، «اسید» و «حرارت» در آشپزی را مورد بررسی قرار می دهد. واشنگتن پست از این مجموعه به عنوان یک برنامه آشپزی تلویزیونی متفاوت با برنامه های مشابه یاد کرده است.

بنا به سنت، تایم از برخی از چهره های سرشناس در عرصه های گوناگون دعوت کرده است تا در مورد این ۱۰۰ چهره تأثیرگذار و خاطرات شخصی شان از آنها مطلب بنویسند.

«آلیس واترز»، سرآشپز، فعال اجتماعی و نویسنده مشهور آمریکایی در مورد خانم نصرت نظر داده است.

او در این مقاله، کتاب خانم نصرت را «اثری غنی از علوم و فوت و فن» توصیف کرده است که در عین حال حجیم و سنگین نیست بلکه پرشور و شاد است.

خانم واترز می نویسد ثمین نصرت از زنانی الهام می گیرد که دستپخت مادرانشان را حفظ می کنند از جمله مادر خود او که درست کردن ته دیگ را به او آموخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

از یک کامیون ایرانی در مرز بلغارستان ۲۸۸ کیلو هروئین کشف شد

آرشیو

مقامات گمرک بلغارستان بیش از ۲۸۸ کیلو گرم هروئین مخفی شده را در یک کامیون که از ایران آمده بود، کشف و ضبط کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گمرک بلغارستان اعلام کرد که این بزرگترین محموله کشف شده هروئین در مرز بلغارستان در سال جاری میلادی به شمار می رود.

دو مرد که یکی از آنها راننده ایرانی کامیون و دیگری یک شهروند ترکیه است، بازداشت شده اند.

گفته می شود مرد ترک قرار بود محموله هروئین را در بلغارستان دریافت کند.

علیه هر دو فرد به اتهام قاچاق مواد مخدر اعلام جرم شده است.

دادستانی هاسکوفو در بلغارستان می گوید این دو ممکن است بین ۱۵ تا ۲۰ سال زندانی شوند.

محموله قاچاق در ۱۴۴ بسته، داخل یک ماشین اسپری رنگ جاسازی شده بود.

بسته های هروئین در حین بازرسی با استفاده از دستگاه اشعه ایکس در مرز کشف شد. این کامیون از مرز ترکیه وارد بلغارستان شده بود.

مقامات محموله قاچاق را روز یکشنبه کشف کردند اما خبر آن روز پنجشنبه ۲۹ فروردین اعلام شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اسامی فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۱۹ اعلام شد؛ ایران غایب بزرگ است

با اعلام رسمی فیلم‌های بخش مسابقه هفتاد و دومین دوره جشنواره کن مشخص شد که ایران لااقل در این بخش هیچ نماینده‌ای ندارد. سال گذشته فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی به طور مشترک با یک فیلم ایتالیایی برنده جایزه بهترین فیلمنامه شده بود.

«تیری فرمو» دبیر برگزاری جشنواره کن روز پنجشنبه ۲۹ فروردین فهرست فیلم‌های حاضر در جشنواره را معرفی کرد و در عین حال احتمال داد که یک یا دو فیلم دیگر به این فهرست اضافه شود. محتمل ترین گزینه فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» ساخته کوئنتین تارانتینو است که هنوز آماده نمایش نیست.

جشنواره کن ۲۰۱۹ با فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» به کارگردانی «جیم جارموش» افتتاح می‌شود و کارگردان سرشناسی مانند پدرو آلمودووار٬ کن لوچ و ترنس مالیک برای کسب نخل طلا رقابت می‌کنند.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) برگزار می‌شود و ریاست هیات داوران بخش مسابقه این دوره را الخاندرو گونزالس ایناریتو برعهده دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس مانع برگزاری راهپیمایی علیه دولت اورتگا در نیکاراگوئه شد؛ دست‌کم ۲۲ نفر بازداشت شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - صدها پلیس در ماناگوآ، پایتخت نیکاراگوئه، مانع برپایی راهپیمایی سالگرد اعتراضات خیابانی علیه دولت دانیل اورتگا شدند.

ساعت ها پیش از آغاز راهپیمایی در روز چهارشنبه خودروهای پلیس با تشکیل یک صف بلند در محل برگزاری راهپیمایی مانع تجمع مردم در خیابان ها شدند.

رهبران دانشجویی و مذاکره کنندگان اپوزیسیون از «ائتلاف مدنی» توسط پلیس محاصره شدند. یکی از مخالفان از بازداشت دست کم ۲۲ نفر شامل یک روزنامه نگار خبر داد.

«کمیسیون حقوق بشر کشورهای قاره آمریکا» می گوید یک سال پس از آغاز اعتراضات در نیکاراگونه همچنان وضعیت پلیسی برقرار است.

اعتراض ها به کاهش مزایای بیمه های اجتماعی از ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ آغاز شد. گزارش ها از دست کم ۳۲۵ کشته حکایت دارد.

دولت اورتگا در تلاشی برای تحکیم قدرت شب پیش از برپایی تظاهرات اعلام کرد که روز سه شنبه ۶۳۶ زندانی را آزاد کرده تا باقیمانده دوره محکومیت شان را در حصر خانگی به پایان برسانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

با رای دادگاهی در کانادا قربانیان ۱۱ سپتامبر می‌توانند سراغ دارایی‌های جمهوری اسلامی در استان آلبرتا بروند

ادای احترام به قربانیان حمله تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱

خانواده قربانیان حملات تروریستی یازده سپتامبر، می توانند برای دریافت غرامت به سراغ دارایی های دولت ایران در استان آلبرتا واقع در کشور کانادا بروند.

به نوشته نشریه تلگرام در روز پنجشنبه ۲۹ فروردین، امکان هدف قرار دادن دارایی های ایران در آلبرتا پس از آن صورت می گیرد که یک رای قضایی «چند میلیارد دلاری» در این استان ثبت شد.

طبق اسناد یک دادگاه در آلبرتا، یک رای داوری به ارزش بیش از ۷ میلیارد دلار (دلار آمریکا) علیه ایران و بیش از ۱۰ سازمان و شرکت دولتی ایران در تاریخ ۱۳ مارس در شهر ادمونتون، مرکز استان آلبرتا، ثبت شده است.

تلگرام می نویسد با این تصمیم، آلبرتا به جمع آن دسته از حوزه های قضایی در کانادا پیوست که رای عظیم سال ۲۰۱۲ دادگاهی در نیویورک را به رسمیت می شناسند.

به گفته داوگ لنوکس، یک وکیل شاکیان آمریکایی، «معنای ثبت این رای قضایی در آلبرتا این است که می توان دارایی های ایران را در آلبرتا برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم کشف و ضبط کرد.»

او گفته است میلیون ها دلار دیگر از دارایی های ایران پیشتر برای یک گروه دیگر از شاکیان یک پرونده مشابه که در انتاریو ثبت شد، بدست آمده است.

به گفته این وکیل، ایران برای دفاع از خود در پرونده مطرح شده در آلبرتا، نماینده ای اعزام نکرد. گفته می شود فهرست نهادهای دولت ایران که شاکیان می خواهند به دنبال آنها بروند، شامل سپاه پاسداران، شرکت ملی نفت ایران، خط هواپیمایی ایران و بانک مرکزی ایران می شود.

داوگ لنوکس می گوید نمی تواند درباره اینکه آیا از وجود دارایی های ایران در آلبرتا خبر دارد یا نه اظهار نظر کند. اما مقامات کانادایی فهرستی از دارایی های ایران را در سایت «امنیت عمومی کانادا» داشتند ولی به نوشته تلگرام، لینک این فهرست در روز چهارشنبه، کار نمی کرد.

لنوکس می گوید اگر چنین دارایی هایی در آلبرتا باشد، «ما می توانیم به دنبال آنها برویم.»

ایران دست داشتن در حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا را تکذیب کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترکیه دارایی های رهبران حوثی را که مورد حمایت تهران هستند، مسدود کرد

ترکیه دارایی های سه رهبر شورشیان حوثی یمن را مسدود کرد.

طبق گزارش های روز پنجشنبه، ۲۹ فروردین، ترکیه این اقدام را در راستای تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه نیروهای حوثی انجام داده است.

سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ تحریم هایی را علیه کادر رهبری حوثی ها اعمال کرد.

عربستان سعودی و دولت یمن، حوثی ها را متهم می کنند که مورد حمایت تسلیحاتی ایران قرار دارند.

آمریکا بارها گفته است که جمهوری اسلامی با ارسال سلاح و کمک به گروه های تروریستی و شورشی مثل حوثی ها، در بی ثباتی خاورمیانه نقش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس کمیته امداد امام خمینی: چرا اتحادیه اروپا به ایران کمتر از آنجلینا جولی پول داد

رئیس کمیته امداد امام خمینی از دولت ایران خواست تا از دریافت کمک اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان ایرانی خودداری کند چون به گفته او « آن‌ها ۴۰ میلیون یورو به آنجلینا جولی که یک رقاصه است کمک کردند.»

به گزارش خبرگزاری فارس٬ پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی٬ یکی از نهادهای تحت امر رهبر جمهوری اسلامی مدعی شد که امدادرسانی مناسبی به سیل‌زدگان ایرانی صورت گرفته و سپاه پاسداران٬ طلبه‌ها و کمیته امداد در آن نقش مهمی داشتند.

او همچنین درباره کمک‌ مالی اتحادیه اروپا گفت: «وزارت امور خارجه باید این رقم ناچیز را در حالی که هنوز آن را هم نداده اند به صورت اروپایی‌ها می‌زد. کمک ۱.۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران در حالی است که آن‌ها ۴۰ میلیون یورو به آنجلینا جولی که یک رقاصه است کمک کردند.»

بحران سیل در ایران، که از آخرین روزهای سال گذشته آغاز شد، تاکنون خسارات زیادی را به دنبال داشته و انتقادات زیادی را متوجه دولت و نهادهای مسئول در مدیریت بحران و امدادرسانی کرده است. ضعف در مدیریت بحران منجر به درگیری میان مردم معترض و نیروهای امنیتی نیز شده است.

بر اساس گزارش‌ها در خوزستان دست‌کم یک تن در همین درگیری‌ها جان خود را از دست داد.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود آماده کمک مستقیم به مردم ایران است. وزیر خارجه آمریکا گفته مقام های جمهوری اسلامی پولهای برجام را به جای مردم، خرج گروه های تروریستی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کانون صنفی معلمان ایران: وزارت آموزش و پرورش به ساده‌ترین حقوق معلمان بی‌توجه است

تصویری از اعتراضات سراسری معلمان ایران در مهر ماه ۱۳۹۷

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با صدور بیانیه‌‌ای به تصمیم گیری‌های منجر به تضییع حقوق فرهنگیان شاغل و بازنشسته و آزاد اعتراض کرد و وزارت آموزش و پرورش را مسئول اعلام کرد.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۲۸ فروردین منتشر شده٬ آمده است: «در حالی که هفتمین ماه از سال تحصیلی ۹۸-۹۷ به پایان خود نزدیک می‌شود، وزارت آموزش و پرورش در نهایت ضعف و بی توجهی آشکار به ابتدایی ترین حقوق معلمان خود از تسویه باقیمانده حق التدریس بهار سال تحصیلی گذشته نیز عاجز مانده است.»

در بخش دیگری از این بیانیهکانون صنفی معلمان ایران (تهران) از دولت و وزارت آموزش و پرورش خواسته است در جهت رفع کاستی‌هایی که در روند آموزش کیفی خللی ایجاد می‌کند، قدم‌های مثبت عملی بردارند و هر چه سریع‌تر حق الزحمه‌ های فرهنگیان را پرداخت کنند.

معلمان و فرهنگیان شهرهای مختلف ایران در مهر و آبان ماه سال گذشته در اعتراض به وضعیت معیشتی معلمان، تبعیض در پرداخت‌ها، نبود امکانات آموزشی رایگان برای همه شهروندان و مشکلات بیمه، تحصن کردند.

محمدحسین سپهری، از معلمان معترض ساکن مشهد یکی از معلمانی بود که در تجمع آبان ماه به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان شرکت کرده بود و به شش ماه انفصال از خدمت محکوم شد.

یکی دیگر از اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان به اسفند ماه سال گذشته باز می‌گردد، معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف ایران از جمله کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، مشهد و اصفهان در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود و مشکلات موجود در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان‌ها تجمع اعتراضی برگزار کردند.

وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه ۱۵ اسفند نیز در حساب توئیتر فارسی خود نوشت: «دنیا صدای معلمان ایرانی را می‌شنود، اما رهبران ایران همچنان بشار اسد، حزب الله، حماس و حوثی‌ها را به مردم خود ترجیح می‌دهند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برند «رالف لورن» تی‌شرت یقه‌دار معروفش را با بازیافت بطری پلاستیک تولید کرد

شرکت مد «پولو رالف لورن» روز پنجشنبه ۲۹ فروردین نسخه جدیدی از تی‌شرت یقه‌دار معروفش را راهی بازار کرد که از بطری های پلاستیک بازیافت شده تولید شده اند.

دیوید لورن، از پسران بنیانگذار این برند، به اسوشیتد پرس گفت که تی‌شرت یقه‌دار جدید بخشی از استراتژی گسترده شرکت برای محافظت از محیط زیست است.

او می‌گوید «هر روز در مورد گرمایش زمین و آنچه در سراسر دنیا می‌گذرد می‌شنویم و کارمندان و مشتران ما همه بر این باورند که زمان آن رسیده تا گامی در جهت ایجاد تغییر برداریم.»

برند رالف لورن با معرفی تی‌شرت یقه‌دار «زمین» عهد کرده است تا سال ۲۰۲۵ دستکم ۱۷۰ میلیون بطری را از محل زباله ها و اقیانوسها پاک کند. در هر تی‌شرت یقه‌دار حدودا ۱۲ بطری پلاستیکی به کار می‌رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دانشمندان با استفاده از ویروس بیماری ایدز، یک بیماری مرگبار دیگر را درمان کردند

ویروس «اچ‌آی‌وی» که موجب ابتلا به بیماری ایدز می‌شود و یکی از بزرگترین دشمنان سیستم ایمنی انسان است، در درمان یک بیماری مورد استفاده قرار گرفته است.

بیماری «نقص ایمنی مرکب شدید» یک بیماری نادر سیستم ایمنی معروف به «بابل بوی» است و در آن بیمار بدون سلولهای کارآمد دفاعی متولد می‌شود و باید برای ادامه زندگی در یک حباب از همه جرمها دور باشد.

نتیجه تحقیقاتی که روز چهارشنبه ۲۸ فروردین منتشر شد نشان می‌دهد دانشمندان با استفاده از ویروی اچ‌آی‌وی در ژن‌درمانی موفق شدند این بیماری کمبود ایمنی در هشت کودک را درمان کنند.

دانشمندان در بیمارستان مطالعات کودکان سنت جود در ممفیس با تغییر دادن ویروس اچ‌آی‌وی توانستند ژنی را که این کودکان ندارند برایشان فراهم کنند و پسر نوزادی را که این ماه یک ساله می‌شود با موفقیت درمان کردند.

از هر ۲۰۰ هزار نوزاد، یک نفر به بیماری کمبود ایمنی مبتلا می‌شود که اکثرا نوزادان پسر هستند. این بیماری بدون درمان معمولا در یکی دو سال اول موجب مرگ کودک می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نسرین ستوده رسما شکایت خود از قاضی مقیسه را به مسئولین زندان تحویل داد

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

نسرین ستوده، فعال حقوق‌بشر و وکیل دادگستری، شکایت خود از قاضی مقیسه را تحویل مسئولین زندان داد.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد که نسرین ستوده شکایت خود از قاضی مقیسه، رئیس شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را به مسئولین زندان تحویل داد. او در متن شکایت خود، قاضی پرونده‌اش را متهم به نشر اکاذیب کرده است.

قاضی مقیسه، رئیس شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب تهران روزهای پایانی سال ۹۷ در مصاحبه‌ای حکم ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق نسرین ستوده در پرونده‌ی دومش را ۷ سال اعلام کرده بود. در این مصاحبه هفت اتهام او را به دو اتهام تقلیل داده و اتهام توهین به رهبری را بدون این که چنین اتهامی در پرونده‌ او وجود داشته باشد در مصاحبه‌اش گنجانده بود.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، مرجع رسیدگی کننده به شکایت خانم ستوده از قاضی مقیسه دادگاه انتظامی قضات خواهد بود.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی در آخرین پرونده‌اش برای دو پرونده با چند عنوان اتهامی، به ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد، که صدور این حکم سنگین با انتقاد شدید بین المللی مواجه شد. او پیش از این نیز به پنج سال زندان محکوم شده بود.

در آخرین واکنش‌ها، کانون وکلای فرانسه عکس بزرگی از نسرین ستوده را بر روی ساختمان خود در پاریس قرار داد.

پیشتر، وزارت خارجه آمریکا صدور حکم اخیر زندان علیه نسرین ستوده، وکیل دادگستری زندانی در ایران را به شدت محکوم کرد.

همچنین، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره محکومیت ستوده، به جمهوری اسلامی هشدار داد که تلاش‌ها برای حفظ برجام به معنای آن نیست که از نقض حقوق بشر در ایران چشمپوشی خواهد شد.

در همین رابطه، سردبیری روزنامه نیویورک تایمز سرمقاله این روزنامه را به موضوع صدور حکم زندان و شلاق برای نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران اختصاص داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مالباختگان «پدیده شاندیز» مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز

گروهی از مالباختگان و زیان دیدگان شرکت پدیده شاندیز در تلاش برای دریافت مطالبت خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، روز پنجشنبه ۲۹ فروردین گروهی از مالباختگان و زیان دیدگان شرکت پدیده شاندیز با در دست گرفتن تعدادی پلاکارد و سر دادن شعارهایی از جمله «استاندار خراسان حمایت حمایت» و «پدیده را بفروشید، پول ما را پس بدهید» در مقابل استانداری خراسان رضوی، اعتراض خود را به گوش مسئولان رساندند.

پدیده شاندیز، شرکتی است که برای تبدیل چند روستا و مناطق ییلاقی اطراف مشهد براساس یک طرح جامع شکل گرفت، اما به تغییر غیرقانونی کاربری زمین بدون داشتن مجوزهای لازم، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اقدام کرد.

شرکت‌های وابسته به شرکت پدیده به طور غیرقانونی و بدون پشتوانه برای بالابردن قیمت سهام پدیده تلاش کردند که پس از مدتی با برخورد قضایی متوقف شد.

اگرچه تا به امروز تجمعات گسترده‌ای از سوی مالباختگان موسسات غیرمجاز از جمله شرکت پدیده شاندیز برگزار شده است اما این تجمعات اعتراضی از سوی مسئولان حکومت جمهوری اسلامی همچنان بی پاسخ مانده است.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز مقابل استانداری خراسان رضوی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در آستانه انتشار گزارش رابرت مولر؛ دادستان کل آمریکا از پرزیدنت ترامپ دفاع کرد

دادستان کل ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۹ فروردین و در آستانه انتشار نسخه محدود گزارش بازپرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرد و گفت هیچ تبانی بین ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه در کار نبوده است.

ویلیام بار در یک نشست خبری در وزارت دادگستری آمریکا، با بیان این که پرزیدنت ترامپ با وضعیت بی‌سابقه‌ای روبرو شد گفت، همزمان با ورود به کاخ سفید و تلاش برای انجام مسئولیت‌هایش به عنوان رئیس جمهوری، ماموران فدرال و دادستان‌ها عملکرد او و برخی همکارانش را تحت بررسی موشکافانه قرار دادند.

گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه، که بخش‌هایی از آن به دلایلی سیاه‌ شده و امکان انتشار عمومی فعلا ندارد، امروز منتشر می شود و ناظران معتقدند دستاویز مبارزات حزبی و جناحی در ماه‌های آینده پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پائیز ۲۰۲۰ شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیامد سقوط های بوئینگ: پروازهای تابستانی گران می‌شود

فرودگاهی در نیویورک - آرشیو

سی.ان.ان در گزارشی می گوید قیمت‌های بلیط هوایی تابستان امسال قریب به یقین افزایش می یابد.

علت این افزایش قیمت بیشتر مربوط به تصمیم کشورهای مختلف در مورد هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس است که در پی سقوط دو هواپیما از این نوع در اتیوپی و پیش از آن در اندونزی، پرواز آنها را ممنوع کردند.

با ممنوع شدن پرواز بوئینگ های ۷۳۷ مکس تقریبا ۳۷۱ هواپیما در سطح جهان زمین‌گیر شده اند.

بوئینگ همچنین عرضه هواپیماهای جدید را که می توانست در خدمت شرکت های هواپیمایی قرار بگیرد، متوقف کرده است. برای نمونه، شرکت رایان ایر که به پروازهای ارزان قیمت در اروپا شهرت دارد، منتظر پیوستن اولین بوئینگ ۷۳۷ مکس به این خط هوایپمایی بود.

شرکت آمریکایی یونایتد ایرلاینز نیز بسیاری از پروازهای خود را به خاطر زمین‌گیر شدن هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس، لغو کرده است.

بازرسان معتقدند سقوط دو هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ مکس در اتیوپی و اندونزی به یک سیستم امنیتی در این هواپیما مربوط می شود. این سیستم برای جلوگیری از اینکه هواپیما به حالت «واماندگی» یا «اِستال» در آید، به طور خودکار نوک هواپیما را به سمت پایین می کشاند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ بار دیگر از تحقیقات رابرت مولر و «آزار و اذیت رئیس جمهوری» انتقاد کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۹ فروردین و در آستانه انتشار گزارش تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات پائیز ۹۵ با انتشار پیام‌هایی در توئیتر بار دیگر به این تحقیقات تاخت.

پرزیدنت ترامپ تحقیقات ۲۲ ماهه رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات روسیه را «بزرگترین داستان‌سرایی سیاسی همه دوران» توصیف کرد و در توئیت دیگری به نشانه تاکید با حرف بزرگ نوشت: «آزار و اذیت رئیس جمهوری.»

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که مرتکب تخلف نشده و رقیبش در انتخابات، هیلاری کلینتون دموکرات، و دیگر مخالفان دموکرات او و برخی دیگر، این ماجرا را برای ممانعت از پیروزی او به راه انداخته‌اند.

گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه، که بخش‌هایی از آن به دلایلی با جوهر سیاه‌ پوشانده شده و فعلا امکان انتشار عمومی ندارد، امروز منتشر شد و انتظار می‌رود محتویات آن دستاویز رقابت‌های انتخاباتی آینده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقامات آمریکا و ژاپن می گویند تلاش روسیه و چین برای یافتن بقایای اف۳۵ بی‌فایده است

مقامات آمریکایی و ژاپنی می گویند گمانه زنی ها که چین و روسیه به دنبال پیدا کردن لاشه یک جت اف۳۵ در آسیا هستند، بی اساس است.

یک جت نظامی اف۳۵ ژاپن اوایل ماه جاری میلادی در جریان یک پرواز آموزشی شبانه از صفحه رادار ناپدید شد و در اقیانوس آرام سقوط کرد.

بخشی از قطعات هواپیما هفته گذشته کشف شد. اما خلبان ژاپنی و کمک خلبان آمریکایی او هنوز ناپدید هستند.

به گزارش فاکس نیوز، ناپدید شدن این هواپیما موجب نگرانی های امنیتی شد که روسیه و چین ممکن است به قطعات هواپیمای پیشرفته اف۳۵ دسترسی پیدا کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مردان مسلح در پاکستان ۱۴ سرنشین یک اتوبوس را کشتند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ستیزه جویان جدایی طلب در ساعات اولیه پنج‌شنبه به اتوبوسی در جنوب غربی پاکستان حمله کرده و ۱۴ مسافر عمدتا ملوان نیروی دریایی را کشتند.

به گزارش شاهدان عینی و مقام های مسئول، اتوبوس در منطقه ای دورافتاده در بزرگراه ساحلی متصل کننده شهرهای بندری کراچی و گوادر متوقف شده بود.

گروهی مهاجم در لباس نیروهای شبه نظامی کارت های شناسایی تمام سرنشینان را کنترل کرده و سپس ۱۶ نفر از آن ها را بیرون کشیده و تیرباران کردند.

دو نفر از گروگان ها موفق به فرار شدند و خود را به نزدیک ترین پست بازرسی رساندند تا واقعه را برای مقام های امنیتی محلی گزارش کنند.

یک سخنگوی نیروی دریایی پاکستان تائید کرد که پرسنل آن نیرو در میان کشته شدگان بوده اند.

اتحادی از سه گروه جدایی طلب بلوچ موسوم به «براس» (به معنی برادران) مسئولیت این خشونت در استان بلوچستان را برعهده گرفته است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، این کشتار را «اقدام شرارت بار تروریستی» توصیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دولت ترامپ ارسال وجه نقد و مسافرت به کوبا را محدود می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ترامپ با هدف مجازات رژیم کوبا برای حمایت اش از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، محدودیت های تازه ای را بر هاوانا اعمال می کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چهارشنبه محدودیت ها بر میزان پولی که آمریکایی های کوبایی تبار می توانند برای بستگان شان در کوبا بفرستند، هر سه ماه، هزار دلار برای هر نفر اعلام کرد.

بولتون در سخنرانی در میامی گفت، دولت همچنین تغییرات تازه ای را «در مقررات برای محدود کردن سفرهای غیرخانوادگی به کوبا» اعمال خواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر اعلام کرده بود که دولت ترامپ به شهروندان آمریکا اجازه خواهد داد از شرکت های خارجی برای استفاده از املاک مصادره شده در جریان انقلاب سال ۱۹۵۹ در کوبا شکایت کنند. این تغییرات در سیاست آمریکا به این معناست که شکایت های حقوقی می تواند از ۲ ماه مه ثبت شود.

دولت آمریکا از پیش نزدیک به ۶ هزار ادعای حقوقی به ارزش بیش از ۸ میلیارد دلار شامل ارزش واقعی و بهره را تصدیق کرده است.

این تحرک بخشی از کارزار گسترده ترامپ برای فشار بر کشورهای سوسیالیست آمریکای لاتین و برکناری مادرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری اندونزی و رقیبش، هر دو ادعای پیروزی در انتخابات کردند

جوکو ویدودو - آرشیو

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری دانست. اما، رقیب او نیز ادعای پیروزی کرده و از آنچه تقلب های گسترده خوانده، شکایت کرده است.

به گزارش رویترز، آمار غیررسمی که بر اساس نمونه های آراء داده شده است، نشان می دهد که ویدودو ۵۵ درصد آراء را بدست آورده است و با اختلاف ۱۰ درصد، از رقیب خود پرابوو سوبیناتو، ژنرال سابق، جلوتر است.

انتخابات در اندونزی که از آن به عنوان سومین دموکراسی بزرگ جهان یاد می شود، روز چهارشنبه ۲۸ فروردین، برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سازمان بهداشت جهانی: آمار کشته شدگان درگیری‌های لیبی به ۲۰۵ نفر رسید

شهروندان لیبی که خانه های خود را بر اثر درگیری ها ترک کرده اند - آرشیو

سازمان بهداشت جهانی می گوید تعداد کشته شدگان درگیری های ماه جاری میلادی میان جناح های درگیر در لیبی به ۲۰۵ نفر افزایش یافته است.

نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده شرق لیبی، تلاش دارند که طرابلس پایتخت این کشور را تصرف کنند.

دولت لیبی که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت می شناسد، در لیبی مستقر است.

سازمان بهداشت جهانی چهارشنبه ۲۸ فروردین اعلام کرد نیروهای متخصص این سازمان از جمله جراحان، باید افراد مجروح در درگیری ها که تعدادشان به ۹۱۳ نفر رسیده، مداوا کنند.

هنوز مشخص نیست چه تعداد از کشته شدگان غیرنظامی هستند.

پیش از این نسبت به وارد شدن لیبی به یک جنگ گسترده داخلی هشدار داده شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

چند نکته جالب در مورد فصل آخر «بازی تاج و تخت»: از گالن‌های خون مصنوعی تا برف‌های کاغذی

با آغاز پخش فصل آخر سریال محبوب «بازی تاج و تخت» از شبکه «اچ بی او» که با بیشترین تعداد بیننده رکورد فصل های پیشین را شکست، هواداران این مجموعه مشتاق شنیدن جزئیات بیشتر در مورد سریال محبوبشان هستند.

شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی به چند نکته جالب در مورد این مجموعه اشاره کرده است.

در این گزارش آمده که برای ساختن سریال «بازی تاج و تخت» از فصل نخست تاکنون، حدود ۱۲ هزار و ۱۳۷ کلاه گیس و چهار هزار گالن خون مصنوعی استفاده شده است.

این سریال در ۱۰ کشور مختلف از جمله مراکش، اسپانیا، کرواسی، ایرلند شمالی، آمریکا، کانادا و اسکاتلند فیلمبرداری شده است.

در فیلمبرداری این مجموعه در در ایرلند شمالی، ۱۲ هزار و ۹۸۶ سیاهی لشکر بازی کرده اند.

در هشت فصل «بازی تاج و تخت» از ۵۲ هزار کیسه برف کاغذی استفاده شده است.

«بازی تاج و تخت» ۱۳۲ نامزدی جایزه معتبر «امی» در کارنامه خود دارد و ۴۷ جایزه امی گرفته است.

کاربران در مورد قسمت اول فصل آخر که روز یکشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) پخش شد، بیش از ۵ میلیون توییت رد و بدل کرده اند.

«بازی تاج و تخت» در ۲۰۷ کشور پخش می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیش فروش تلفن تاشوی سامسونگ آغاز شد؛ هر گوشی دو هزار دلار است

سامسونگ از تلفن هوشمند لوکس و تاشوی خود که تبدیل به تبلت می شود رونمایی کرد.

چندین خبرنگار که پیش از دیگران این تلفن ها را دریافت کردند از خراب شدن آنها پس از چند ساعت استفاده خبر دادند.

«مارک گارمن» از بلومبرگ در رشته توییت هایی از شکستن صفحه تلفن پس از برداشتن لایه حفاظتی آن خبر داد.

شرکت سامسونگ از پیش فروش همه گوشی های ارائه شده بر روی وب سایتش خبر داده است اما از تعداد گوشی ها فروش رفته چیزی نگفته است.

گوشی تاشوی «گلکسی فولد» صفحه ۱۲ سانتیمتری دارد که تبدیل به تبلت ۱۸.۵ سانتیمتری می شود. قیمت این گوشی ها حدود ۲ هزار دلار آمریکا است و در چهار رنگ سیاه، نقره ای، سبز و آبی ارائه خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سال ۹۸ پرباران‌ترین در نیم قرن اخیر؛ روحانی مدعی شد دولت او موجب آبگیری دریاچه ارومیه است

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی

در حالیکه کارشناسان بارندگی های سال ۹۸ را کم سابقه می دانند، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مدعی است که بازگشت آب و احیای دریاچه ارومیه یکی از افتخارات دولت او است.

فراز رابعی، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، امسال را پرباران­ترین سال آبی کشور در مقایسه با ۵۱ سال گذشته از ابتدای سال آبی جاری تاکنون دانست و گفت: متوسط بارش تجمعی کشور از ابتدای مهر ماه تا ۲۷ فروردین به ۳۰۸.۲ میلی‌متر رسیده است.

یک روز پیش از اظهارنظر این کارشناس، حسن روحانی در نشست کابینه خود گفته بود «دولت من دریاچه ارومیه را نجات داد.»

دریاچه ارومیه در یک دهه اخیر همواره روی به خشک شدن گذاشته و حسن روحانی هرچند با وعده احیای آن در انتخابات سال ۹۲ روی کار آمد اما به گفته کارشناسان کار چندانی توسط دولت او انجام نشد. حتی خبرگزاری مهر روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات روحانی نوشت او «نقش باران‌های اخیر را در این باره نادیده گرفت.»

انتقادات از روحانی در واکنش به ادعای او

این اظهارنظر حسن روحانی در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت.

برخی اظهارنظر او را شوخی دانسته اند و نوشتند «نکنه با معاون و وزیر جوان با سطل دریاچه ارومیه را پر کردین؟؟»

این کاربر هم با گذاشتن ویدئویی، به اظهارات حسن روحانی واکنش نشان داد. در این ویدئو یک شهروند جنوب ایران در خیابان سیل گرفته، دراز کشیده و می گوید (حسن) روحانی رحمت است، قرار بود ما برویم پیش هور! حالا هور آمده است پیشِ ما...

یک کاربر این اتفاق را تحت تاثیر بدیهیات طبیعی به خاطر بارندگی ها دانست و به کنایه نوشت افتخارات دیگری هم دولت مثل «میوه دادن درختان، تخم کردن مرغان و شیردادن گاوها» دارد.

یک کاربر دیگر نوشت که ابرها برای حسن روحانی «مرام» گذاشتند و آب دریاچه بالا آمد.

یک کاربر دیگر به تناقض حرف روحانی پرداخت و نوشت اگر احیای دریاچه کار دولت است پس دولت او در باروری ابرها و سیل اخیر نقش داشته است!

موج بارندگی های شدید در سه هفته نخست سال جدید بیش از هشتاد کشته در استانهای ایران برجای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اوگاندا درخواست پناهندگی دیکتاتور سودان را بررسی می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اوگاندا می گوید درخواست پناهجویی عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان، که هفته گذشته به دست ارتش برکنار شد، را بررسی خواهد کرد.

اوکلو اوریم، وزیر امور خارجه اوگاندا، سه شنبه گفت: «اگر پرزیدنت عمر بشیر در اوگاندا درخواست پناهجویی کند، آن مساله ای است که می تواند توسط رئیس جمهوری اوگاندا درباره اش تصمیم گیری شود.»

اوریم روز چهارشنبه در گفتگو با صدای آمریکا افزود اوگاندا «دیوان بین المللی کیفری» را که در سال ۲۰۰۹ برای بشیر به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی در منطقه دارفور حکم پیگرد صادر کرد، به رسمیت نمی شناسد.

سارا کاسانده، رئیس «مرکز بین المللی عدالت در دوره گذار» در اوگاندا، می گوید اظهارات اوریم توهین به قربانیان بشیر است.

کاسانده تاکید می کند که اوگاندا «معاهده رم» که مبنای تشکیل «دیوان بین المللی کیفری» بود را تصویب کرده و قانونا موظف است در صورت ورود بشیر به آن کشور او را دستگیر و تسلیم نهادهای مسئول کند.

به باور او «کنوانسیون پناهجویان مصوب سال ۱۹۵۱» کشورها را از اعطای پناهجویی به افرادی که جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت مرتکب شده اند، منع می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمار متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین سطح در نیم قرن اخیر رسید

عکس از آرشیو

دولت ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۹ فروردین اعلام کرد تعداد شهروندان آمریکایی که می‌گویند کار خود را از دست داده و تقاضای بیمه بیکاری کرده‌اند، به پایین‌ترین سطح در نیم قرن اخیر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت کار آمریکا، آمار ادعای بیکاری در هفته گذشته پنج هزار مورد کاهش داشت و به ۱۹۲ هزار مورد رسید؛ که پایین‌ترین میزان از سپتامبر ۱۹۶۹ محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، میانگین این آمار در چهار هفته گذشته نیز شش هزار مورد کاهش نشان می‌دهد و به ۲۰۱ هزار و ۲۵۰ مورد رسید؛ که این میانگین هم پایین‌ترین میزان از نوامبر سال ۱۹۶۹ به این طرف است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG