لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

سرکوبی معترضين در بحرين ۵ کشته به جا گذاشت


سرکوبی معترضين در بحرين ۵ کشته به جا گذاشت
سرکوبی معترضين در بحرين ۵ کشته به جا گذاشت

نيروهای امنيتی بحرين معترضين طرفدار دموکراسی را از ميدان مرواريد در منامه، پايتخت آن کشور، که جايگاه تظاهرات بود، بيرون رانده اند. منابع بيمارستانی و مخالفان دولت می گويند دست کم پنج نفر کشته شده اند. شاهدان می گويند نيروهای امنيتی با پشتيبانی هلی کوپترها بامداد روز چهارشنبه، به ميدان حمله کردند و معترضينی را که در آنجا اردو زده بودند، بيرون کردند.

برخوردهای روز چهارشنبه در پی نبردهای خيابانی ديروز ميان پليس و فعالانی رخ داد که دست کم دو نفر در جريان آن کشته و صدها نفر ديگر مجروح شدند.

دولت برای پايان دادن به شورش، وضعيت اضطراری اعلام کرده است.

تلويزيون بحرين روز سه شنبه گفت ملک حمد بن عيسی ال خليفه پادشاه آن کشور به فرمانده نيروهای مسلح دستور داده است برای محافظت از کشور عليه معترضينی که وی آنان را به ايجاد وحشت در ميان مردم متهم کرد، اقدامات مقتضی انجام دهند.

معترضين که از اکثريت شيعه در جمعيت بحرين هستند، از دولت سنی بحرين خواستار اصلاحات سياسی شده اند. خانواده سلطنتی بحرين به گروه های معترض پيشنهاد تماس و گفت و گو داده اند اما بعضی از معترضين خواستار قدرتی بيشتر در پارلمان و برکناری خانواده سلطنتی از قدرت شده اند.

هيلاری کلينتون، وزيرامورخارجه آمريکا در قاهره گفت وی در تماسی تلفنی با شاهزاده سعود ال فيصل وزير امور خارجه عربستان سعودی از وی خواسته است به برقراری تماس و گفت و گو در بحرين کمک کند. خانم کلينتون گفت فقط يک چاره جوئی سياسی می تواند مشکل را حل کند.

پادشاه بحرين روز دوشنبه اجازه داد نزدیک به هزار سرباز از عربستان سعودی، و پانصد پليس از امارات متحده عربی برای محافظت از بناهای دولتی وارد اين کشور شوند.

هزاران معترض درجريان يک راه پيمائی در مقابل سفارت عربستان در منامه حضور نظامی عربستان را «اشغال» توصيف کردند.

XS
SM
MD
LG