لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

گفتگوی بی‌سابقه وزیر خارجه بحرین با یک رسانه اسرائیلی؛ هرکشوری حق دفاع از خود را دارد


وزیر خارجه بحرین، خالد بن احمد آل خلیفه، با باراک راوید، خبرنگار یک شبکه اسرائيلی، به طور اختصاصی مصاحبه کرد. این مصاحبه برای شبکه ۱۳ اسرائیل و سایت خبری آمریکایی «اکسیوس» بود.

وزیر خارجه بحرین که کشورش میزبان کنفرانسی اقتصادی برای صلح خاورمیانه است، در این مصاحبه گفت فلسطینی ها مرتکب اشتباه شدند که در این کنفرانس حاضر نشدند.

به نوشته اکسیوس، اهمیت این مصاحبه از آنجایی است که این یکی از اولین مواردی است که یک مقام رسمی از یک کشور عربی در جنوب حاشیه خلیج فارس که با اسرائیل رابطه دیپلماتیک ندارد با یک رسانه اسرائیلی مصاحبه می کند.

اکسیوس می گوید که این مصاحبه خود نشانه ای از گرم شدن روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.

به نوشته اکسیس، وزیر خارجه بحرین در این مصاحبه گفت که حکومت ایران با حمله به نفتکش ها و حملات پهپادی از یمن و دیگر اقدامات تحریک آمیز برای بروز جنگ تلاش می کند.

او گفت اگر مکانیزمی برای همکاری با اسرائیل بعد از برداشته شدن موانع بر سر حل اختلافات حاصل شود می توان به آسانی برای مقابله با تهدیدات ایران همکاری کرد. وی گفت «اگر خدای ناکرده» جنگی روی دهد او مسئول آن را جمهوری اسلامی ایران می داند.

وزیر خارجه بحرین در بخشی از سخنان خود در مورد حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه گفت نیروهای ایران در سوریه چه کاری می کنند؟ او افزود هر کشوری حق دارد از خود دفاع کند.

او گفت «جمهوری اسلامی» تهدیدی علیه منطقه است و بسیار «مسموم» است. او گفت اگر مداخلات ایران نبود به صلح خاورمیانه میان اعراب و اسرائیلی ها بسیار نزدیکتر بودیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG