لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

بحرین: اگر حمایت ایران از حماس نبود، به صلح خاورمیانه نزدیک‌تر بودیم


وزیر خارجه بحرین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته در واشنگتن
وزیر خارجه بحرین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته در واشنگتن

خالد بن‌احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین، می‌گوید اگر حمایت ایران از حماس و دیگر گروه‌های مسلح در باریکه غزه نبود، اسرائیل و فلسطینی‌ها به صلح نزدیک‌تر بودند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، وزیر خارجه بحرین در جریان جلسه‌ای در شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت: «ما نمی‌خواهیم سوءاستفاده آن دسته از کشورها یا گرو‌ه‌های تروریستی که به دنبال برتری‌جویی در منطقه هستند، از این موضوع [مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها] همچنان ادامه پیدا کند. و این جا است که ما به معضل ایران می‌رسیم.»

این گزارش می‌گوید که ایران حامی گروه‌هایی چون تیپ‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه تروریستی حماس، و همچنین تیپ‌های القدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، است.

وزیر خارجه بحرین افزود: «اگر به خاطر حضور ایران - نیروهای ایرانی، پول ایران، حمایت ایرانی‌ها از حماس و دیگر جهادی‌هایی که غزه را کنترل می‌کنند - نبود، ما اکنون به دستیابی به صلح بهتری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بسیار نزدیک‌تر شده بودیم و بخت بهتری می‌داشتیم. ... ولی این نقش [جمهوری اسلامی] آن قدر مسموم‌کننده بوده که هربار کار را دشوارتر کرده است.»

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌های تروریستی، از جمله حزب‌الله لبنان و حماس، را از دلایل اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز به تازگی در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG