لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۸

اتهام بحرین علیه سپاه پاسداران در ایران


پس از انتشار خبر دستگیری یک «هسته تروریستی مرتبط با ایران» در بحرین، منامه ضمن متهم کردن سپاه پاسداران به سازمان‌دهی این هسته، اعلام کرد که گروه مزبور قصد ترور شخصیت‌های بحرینی و حمله به ساختمان‌های دولتی و فرودگاه بحرین را داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طارق حسن الحسن، رئیس امنیت بحرین در بیانیه‌ای که روز سه شنبه، اول اسفند، از سوی آژانس خبری رسمی بحرین منتشر شد اعلام کرد که طبق تحقیقات صورت گرفته طراح اصلی این «هسته تروریستی» یک عضو سپاه پاسداران با نام مستعار «ابو ناصر» بوده است.

آقای الحسن در ادامه آورد که ابو ناصر ۸۰ هزار دلار در اختیار این گروه قرار داده و از اعضای این گروه خواسته است تا ضمن جمع‌آوری اطلاعات، به گردآوری و انبار کردن تسلیحات بپردازند.

وزارت کشور بحرین ۲۸ بهمن‌ماه از کشف و متلاشی کردن یک «هسته تروریستی» متشکل از هشت نفر که به گفته این وزارتخانه با «ایران، عراق و لبنان» مرتبط بودند خبر داد.

در همین زمینه رئیس امنیت بحرین در بیانیه خود آورد که این هسته تروریستی در اردوهایی در ایران و عراق که از سوی سپاه پاسداران و حزب‌الله عراق اداره می‌شد، تعلیم دیده‌بودند و حمله به مکان‌هایی چون فرودگاه بحرین و ساختمان وزارت کشور بحرین را در برنامه خود داشت.

در این بیانیه همچنین آمده است که این هسته، وابسته به گروهی به نام «ارتش امام» بودند، ارتشی که به گفته بحرین متشکل از عناصر بحرین در داخل و خارج کشور و همچنین اعضایی از دیگر کشورها بودند.

به دنبال انتشار خبر بازداشت این هشت تن که به گفته بحرین پنج تن از آنان در بحرین و سه تنشان در عمان بازداشت شده‌اند، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، اول اسفند‌ماه، بحرین‌ را متهم کرد که به جای رسیدگی به خواسته‌های مردمش به دنبال «سرکوب مردم و اتهام زدن به کشورهای مختلف از جمله ایران» است.

اعتراضات اکثریت شیعه در بحرین علیه حکومت سنی‌مذهب این کشور از دو سال پیش ادامه داشته و به گفته گروه‌های بین‌المللی حقوق بشر در جریان این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۸۰ نفر کشته شده‌اند.

حکومت پادشاهی بحرین که از حمایت غرب برخوردار است بارها ایران و هم‌پیمانان منطقه‌ای جمهوری اسلامی را متهم کرده‌است که به قیام شیعه‌ها در بحرین کمک می‌کنند؛ ایران این اتهامات را رد می‌کند.

حکومت بحرین برای سرکوب اعتراضات شیعیان این کشور از کمک نیروهای نظامی عربستان و امارات نیز استفاده کرده‌است؛ اقدامی که اعتراض ایران را در پی داشته‌است.
(نقل از رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG