لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

بحرین: ایران مقابل تلاش‌ها برای امنیت و ثبات در خلیج فارس کارشکنی می‌کند


بحرین پیشتر اعلام کرده بود بعد از رایزنی با آمریکا قصد دارد نشست درباره امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان را میزبانی کند.
بحرین پیشتر اعلام کرده بود بعد از رایزنی با آمریکا قصد دارد نشست درباره امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان را میزبانی کند.

وزارت خارجه بحرین در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با انتشار بیانیه‌ای جمهوری اسلامی را متهم کرد که در برابر «همه تلاش‌ها و طرح‌های مربوط به تقویت امنیت، ثبات، و آزادی دریانوردی» در خلیج فارس کارشکنی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه بحرین همچنین از ایران خواسته است که از تهدید کردن و ارتکاب هر اقدامی که ممکن است منجر به تنش در منطقه شود، خودداری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخیرا با اشاره به میزبانی اخیر منامه از نشستی درباره امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان، از بحرین انتقاد کرده بود.

در واکنش به این اظهارات، وزارت خارجه بحرین در این بیانیه تاکید کرده است: «میزبانی چنین نشستی نشان‌دهنده تلاش‌ها و سیاست پایدار بحرین بر اساس مشارکت موثر برای تامین امنیت و ایمنی منطقه است.»

پیشتر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که در ادامه همکاری‌های توافق شده در جریان کنفرانس ورشو در خصوص صلح و امنیت خاورمیانه، منامه پایتخت بحرین، میزبان نشست دیگری در زمینه امنیت دریانوردی و خطوط هوایی خواهد بود.

طبق بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۴ مرداد منتشر کرد، نشست آینده بحرین روزهای ۲۹ و ۳۰ مهر ماه برگزار می‌شود.

نزدیک به ۶۰ کشور جهان در نشست ورشو به میزبانی مشترک آمریکا و لهستان برای بررسی راه‌های امنیت و صلح خاورمیانه که بهمن ماه سال پیش برگزار شد، شرکت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG