لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

یک معترض بحرینی در جریان ناآرامی ها کشته شد


جمعه 20 آوریل ، پلیس ضد شورش برای جلوگیری از ورود معترضین به میدان لوءلوء گاز اشک آور به سوی آنان پرتاب می کند.
جمعه 20 آوریل ، پلیس ضد شورش برای جلوگیری از ورود معترضین به میدان لوءلوء گاز اشک آور به سوی آنان پرتاب می کند.

اپوزیسیون بحرین روز شنبه از کشته شدن یک نفر در جریان اعتراض هایی خبر داد که در جریان برگزاری تمرین مسابقات فرمول و در اعتراض به آن یک برگزار شد. بحرین روز جمعه و پیشاپیش برگزاری این مسابقات تدابیر امنیتی شدیدی را بر نقاط مختلف این کشور اعمال کرد. مسابقات فرمول یک از روز یکشنبه آغاز می شود.

جسد صالح عباس حبیب ۳۶ ساله در روستای شاخوره پیدا شد، جایی که نیروهای امنیتی به اعتراضات صلح آمیز مردم حمله کردند و آنان را کتک زدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از الوفاق، اپوزیسیون عمده شیعه نوشته است «او یک روز پیش از دور نهایی مسابقات فرمول یک کشته شد.»

وزارت کشور بحرین در بیانیه ای پیدا شدن «جسد فردی در روستای شاخوره با جراحتی در سمت چپ بدن» را تایید کرد و گفت پلیس در حال تحقیق بر چگونگی مرگ او است و گمان می برد که او به قتل رسیده است.

معترضان به برگزاری مسابقات آن هم در زمانی که هر حرکت اعتراضی به شدت سرکوب می شود انتقاد کرده اند.

یکی از خویشاوندان صالح به خبرگزاری فرانسه گفت که او «در تظاهرات روز جمعه در شاخوره شرکت داشت و در جریان حمله پلیس به اسارت آن درآمد». او گفت هیچ خبری نداشتند تا وقتی که «به ما خبرداده شد که صبح جمعه جسدش پیدا شده است.»

ده ها خودروی جنگی روز شنبه به خیابان های منتهی به میدان لوءلوء در منامه اعزام شدند. علی رغم برخی درخواست مبنی بر لغو مسابقات به دلیل احتمال تنش آفرینی، قرار است مسابقات روز یکشنبه در مسیرهایی که به میدان لوءلوء میرسند، کار خود را آغاز کنند.

فعالان معترض شامگاه جمعه نیز در چندین روستای شیعه نشین با پلیس درگیر شدند. پلیس و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرات اعتراضی گاز اشک آور و بمب های صوتی منفجر کردند.

این درگیری ها پس از تظاهرات گسترده عصر روز جمعه در منطقه شیعه نشین بودایه در غرب منامه رخ داد.

تظاهرات اعتراضی شیعیان بحرین حدود یک ماه است که در بحرین جریان دارد. تظاهرات مشابه سال گذشته در بحرین توسط حاکمیت این کشور سرکوب شد. سال گذشته درگيری های شديد در بحرين موجب شد که مسابقات اتومبيلرانی فرمول يک لغو شود.

مخالفان بحرین می گويند پادشاهی سنی کشورشان قصد دارد با برگزاری مسابقات «فرمول يک» چهره خود را در عرصه بين المللی ترميم کند و مقامات می گویند مسابقات بر اساس جدول زمانی برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG