لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۸

تظاهرات علیه مسابقات فرمول یک در بحرین


دو گروه اپوزیسیون در بحرین مردم را به برپایی تظاهرات اعتراضی علیه برگزاری مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ در منامه در روز جمعه فراخوانده اند.

مخالفان دودمان حاکم «آل خلیفه» در کوشش برای برجسته ساختن درخواست های خود جهت انجام اصلاحاتی در دولت، از سال ۲۰۱۱ تظاهراتی در جریان مسابقات سه روزه « فرمول یک» برگزار کرده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، بلوک متنفذ شیعه الوفاق و یک گروه افراطی تر قصد دارند تجمعات جداگانه ترتیب دهند. اعتراضات، که نخستین بار در پی قیامی به رهبری شیعیان در فوریه ۲۰۱۱ به راه افتاد، اغلب به خشونت کشیده شده، اما بر مسابقات هرگر تاثیر نگذاشته است.

تظاهرات بیشتر در روستاهای پیرامون منامه، دور از محل برگزاری مسابقات در جنوب پایتخت صورت می گیرد.

الوفاق روز سه شنبه در بیانیه ای طرفدارانش را ترغیب کرد در بزرگراه بودیعه، در ۴ کیلومتری غرب منامه، که چندین روستا را به یکدیگر ارتباط می دهد، جمع شوند. مقامات امنیتی گردهمایی های صلحجویانه الوفاق را تحمل می کنند و به ندرت به زدوخورد می کشد.

اما اعتراضات طرفداران ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه، خشن تر است و اغلب با زدوخورد بین پلیس و تظاهر کنندگان که به بمب های آتشزا مجهز هستند پایان می گیرد.

گروه ۱۴ فوریه، که مقامات بحرین آن را به داشتن ارتباط هایی با ایران متهم می کنند، در صفحه فیس بوک خود خواسته است تظاهرات در تقاطع السیف، در غرب منامه برگزار شود.

رئیس پلیس بحرین روز سه شنبه گفت طرح های لازم برای حفظ امنیت مسابقات فرمول یک تهیه شده است.
XS
SM
MD
LG