لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

اپوزیسیون بحرین از کسب اکثریت در انتخابات پارلمانی بازماند


اپوزیسیون بحرین از کسب اکثریت در انتخابات پارلمانی بازماند
اپوزیسیون بحرین از کسب اکثریت در انتخابات پارلمانی بازماند

جناح عمده شیعه در بحرین در انتخابات روز شنبه، ۱۸ کرسی پارلمان را کسب کرد و به این ترتیب از احراز اکثریت از میان ۴۰ کرسی پارلمان بازماند.

مقامات رسمی انتخابات بحرین روز یکشنبه نتایج رای گیری روز قبل را اعلام کردند که سومین انتخابات تحت قانون اساسی ۸ ساله این کشور است.

کاندیداهای مدافع دولت، برنده ۱۳ کرسی پارلمان شدند در حالی که برندگان ۹ کرسی دیگر پارلمان، نتوانستند ۵۰ درصد از آرا را به خود اختصاص دهند و اینک باید در دور دوم انتخابات، در پایان ماه اکتبر، بار دیگر رقابت کنند.

اپوزیسیون شیعه بحرین که در انتخابات پیروزی اندکی به دست آورد، می گوید روز شنبه صدها تن از هوادارانش نتوانستند به حوزه های اخذ رای راه یابند و از حق رای محروم شده بودند.

شیخ خالد بِن علی آل خلیفه، وزیر دادگستری بحرین می گوید انتخابات به شیوه ا ی منصفانه برگزار شد و تنها بی نظمی های اندکی روی داد.

مقامات انتخاباتی می گویند ۶۷ درصد از واجدان شرایط، در انتخابات روز شنبه شرکت کردند. میزان مشارکت مردم در انتخابات چهار سال پیش در بحرین، ۷۲ درصد بود.

در ماه های اخیر میان حکومت بحرین که در دست اقلیت سنی مذهب است، با اکثریت شیعه تنشهایی روی داده است. طی ماه های گذشته دست کم ۲۵۰ فعال سیاسی شیعه بازداشت شده و این نگرانی به وجود آمده است که پادشاه بحرین در حال دور شدن از سیاست پیشین دایر بر پیشبرد دموکراسی است.

این هفته بیش از ۲۰ فعال شیعه به اتهام توطئه براندازی حکومت بحرین محاکمه می شوند.

یک مقام دولتی برگزاری انتخابات بحرین گفت بیش از ۳۰۰ ناظر بر روند برگزاری انتخابات نظارت داشتند.

ایالات متحده آمریکا در این انتخابات منافع کلیدی دارد. دولت غربگرای بحرین میزبان پنجمین ناوگان نیروی دریایی آمریکا است و در شرایطی که غرب نگران توسعه برنامه اتمی ایران است، در خلیج فارس حاضر است و بر آن نظارت دارد.

XS
SM
MD
LG