لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

ادامه تظاهرات هزاران معترض بحرینی


ادامه تظاهرات هزاران معترض بحرینی
ادامه تظاهرات هزاران معترض بحرینی

روز دوشنبه هزاران تظاهرکننده عمدتا شیعه و فعالان دمکراسی خواه در بحرین به اعتراض های خود که از یک هفته پیش آغاز شده است، در میدان اصلی منامه، پایتخت این کشور ادامه دادند.

تظاهرکنندگان در میدان «لوءلوء» یا میدان مروارید منامه چادرهایی را برپا کرده و برای مقابله با حمله نیروهای دولتی موانعی را کار گذاشته اند. بامداد پنجشنبه گذشته، نیروهای پلیس طی حمله ای مرگبار تظاهرکنندگانی را که در میدان لوءلوء مستقر شده بودند، درهم کوبیدند. این میدان، مرکز اصلی تظاهرات و فعالیت های اعتراضی ضد دولتی در بحرین است که روز ۱۴ فوریه آغاز شد.

همزمان شرکت های مالی بین المللی اعتبار بحرین را کاهش داده اند و گفته اند در صورتی که نگرانی ها از ناآرامی های سیاسی ادامه یابد، این شاخص باز هم کاهش خواهد یافت.

روز یکشنبه، ولیعهد سلمان بن حمد آل خلیفه، درخواست خود از رهبران اپوزیسیون شیعه در بحرین را تکرار کرد و از آنان خواست درباره مطالباتشان در خصوص اصلاحات دمکراتیک با حاکمیت وارد مذاکره شوند.

اپوزیسیون بحرین می گوید به شرطی حاضر به مذاکره درباره آینده کشور است که پادشاه بحرین، دولت را منحل کرده و نخست وزیر خلیفه بن سلمان آل خلیفه را اخراج کند.

مقامات «جنبش الوفاق» حزب عمده اپوزیسیون شیعه در بحرین، روز یکشنبه کابینه آقای خلیفه را مسئول خونریزی های اخیر این کشور اعلام کرد که طی آن ها دست کم هفت نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند.

الوفاق خواستار تشکیل دولت وحدت ملی موقت و تغییرات قانون اساسی برای کاهش اختیارات پادشاه در سیاست گذاری و انتصاب مقامات کلیدی است. حزب شیعه الوفاق که هفته گذشته نمایندگانش پارلمان بحرین را ترک کردند، همچنین خواستار آن است که به تبعیض های گسترده علیه شیعیان این کشور پایان داده شود. شیعیان، اکثریت جمعیت بحرین را تشکیل میدهند بطوریکه ۷۰ درصد از شهروندان بحرین، شیعه هستند.

عربستان سعودی، کشور همسایه بحرین وعده داده است که در صورت ادامه اعتراض های اپوزیسیون شیعه، از خانواده سلطنتی بحرین که سنی هستند، حمایت می کند. حاکمیت سنی عربستان سعودی همواره برای جلوگیری از افزایش نفوذ جمهوری اسلامی ایران بر بحرین، خانواده سلطنتی آل خلیفه در این کشور حوزه خلیج فارس را، تحت حمایت مالی خود قرار داده است.

بحرین همچنین پایگاه ناوگان پنجم نیروهای دریایی آمریکا و مرکز بانکی منطقه ای آمریکا به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG