لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

بحرین از تظاهرات سالگرد قیام جلوگیری کرد


فعالان در بحرین می گویند مقامات امنیتی مانع از گردهمایی معترضین در میدانی در منامه برای برگزاری نخستین سالگرد قیام طرفداران دموکراسی شده و شماری را دستگیر کرده اند.

گروههای مخالف از معترضین دعوت کردند روز سه شنبه به میدان لوء لوء، مرکز سابق تجمع معترضین که روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ آغاز شد باز گردند.

هزاران معترض روز دوشنبه سعی کردند منطقه را دوباره اشغال کنند، اما پلیس با گاز اشک آور و نارنجکهای گیج کننده آنها را متفرق کرد.

رهبران سنی بحرین هشدار داده بودند که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ناآرامی در روز سه شنبه وارد عمل خواهند شد.

اکثریت شیعه بحرین سال پیش پس از شکایت علیه تبعیض دیرینه دودمان سنی آل خلیفه، اعتراضات انبوهی را سازمان داد و خواهان نقش بیشتری در اراده امور کشور شد.

دولت بحرین تظاهرات را درهم شکست و در ماه مارس گذشته با کمک سربازانی از کشورهای همسایه، میدان لوءلوء را از معترضین که در آن چادر زده بودند پاک کرد.

در جریان سرکوب دست کم ۳۵ تن، از جمله چند پلیس کشته شدند.

درگیریهای کوچکتر بین مخالفان معترض و نیروهای امنیتی، بیشتر در روستاهای شیعه نشین، منظماً ادامه یافته است. فعالان حقوق بشر می گویند از ژوئن گذشته، زمانی که دولت به یک دوره حکومت نظامی پایان داد، دست کم ۲۰ تن در خشونتهای مرتبط با ناآرامیها کشته شده اند.

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین، ماه پیش اصلاحاتی در قانون اساسی را به منظور تقویت قدرت مجلس نمایندگان پیشنهاد کرد. از جمله این که به مجلس ۴۰ نفری اجازه داده می شود به اعضای کابینه که خاندان حاکم بر می گزیند رای اعتماد بدهد یا آنها را رد کند، و اختیارات بیشتری برای استیضاح وزیران و برکناری آنها به قانونگذاران برگزیده مردم واگذار می کند.

رهبران مخالف حکومت بحرین از این پیشنهاد انتقاد کردند و گفتند با واقعیت تطبیق نمی کنند. آنها خواهان پادشاهی مشروطه کاملی بوده اند که در آن اکثریت شیعه به پستهای اصلی کابینه برگزیده شوند. رهبران اوپوزیسیون همچنین شکایت می کنند مجلس سنای نابرگزیده، که اعضای آن را پادشاه منصوب می کند، کارهای مجلس نمایندگان را خنثی می کند.

XS
SM
MD
LG