لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

تحقیق درباره امکان نقض حقوق بشر در بحرین


تصویر فعالان سیاسی بازداشت شده توسط دولت بحرین روی بیلبوردی در یکی از شهرهای آن کشور به نمایش گذاشته شده بود
تصویر فعالان سیاسی بازداشت شده توسط دولت بحرین روی بیلبوردی در یکی از شهرهای آن کشور به نمایش گذاشته شده بود

پادشاه بحرین دستور تشکیل یک کمیسیون مستقل برای تحقیق درباره امکان نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات ضد دولتی اخیر را صادر کرد.

حمد بن عیسی آل خلیفه روز چهارشنبه در پیامی که از تلویزیون پخش می شد به ملت گفت به رغم جنجال بین المللی درباره سرکوب معترضان در بحرین، رهبران کشور به حقوق بشر احترام می گذارند و خواهان اصلاحات هستند.

اما وی می گوید معترضان کشور را به هرج و مرج کشاندند و بازداشت ها و محاکمات در واکنش به این اختلالات بوده است.

پادشاه بحرین در حالی سخن می گوید که حکام سنی از آغاز گفت و شنود ملی در روز شنبه درباره اصلاحات درخواستی شیعیان خبر می دهند.

دولت بحرین روز دوشنبه تاریح گفتگوها را اعلام کرد و گفت تمام مسایل سیاسی، اقتصادی و حقوق بشری در این گفت و شنودها مطرح خواهد شد.

اما، وفاق، بزرگترین حزب مخالف شیعه، در مورد حضور در این گفتگوها خبر نداده است. وفاق ابراز نگرانی کرده است که اگر چهره های اصلی مخالفان همچنان در زندان بمانند، گفت و شنود ملی اعتباری نخواهد داشت.

هفته پیش، یک دادگاه امنیتی هشت فعال سیاسی شیعه را به جرم توطئه چینی برای سرنگونی حکومت پادشاهی در جریان جنبش اعتراضی به حبس ابد محکوم کرد. ۱۳ فعال دیگر به زندان هایی از ۲ تا ۱۵ سال محکوم شدند.

فعالان سیاسی همچنین خواسته اند کسانی که در جریان اعتراضات بازداشت شده اند از جمله ۴۸ پزشک و پرستار آزاد شوند. اتهام آنان کمک به آسیب دیدگان در اعتراضات است.

XS
SM
MD
LG