لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

ادامه محاکمه روزنامه نگاران در بحرین


مسعود الجمری، سردبیر پیشین روزنامه الاوسط
مسعود الجمری، سردبیر پیشین روزنامه الاوسط

دادگاهی در بحرین به چهار روزنامه نگار که به انتشار گزارش های ساختگی درباره سرکوب اعتراضات متهم هستند اجازه خواهد داد شاهدانی را در محاکمه خود فراخوانند.

دادگاه این تصمیم را روز چهارشنبه در رسیدگی به پرونده های سردبیر و سه روزنامه نگار دیگر نشریه «الاوسط» - یکی از روزنامه های معتبر مستقل بحرین - گرفت. محاکمه یکی از این خبرنگاران غیابی خواهد بود.

سردبیر الاوسط در دادگاه گفت توطئه گرانی که در عربستان سعودی اطلاعات نادرستی ارائه داده اند، روزنامه را آگاهانه گمراه کردند.

محاکمه روزنامه نگاران بخشی از سرکوب گسترده دولت بحرین علیه ناراضیان است. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند صدها نفر در حرکت انتقامی حکام سنی کشور با محاکمه روبرو هستند.

محاکمه روزنامه نگاران تنها یکی از چند موردی است که به جای دادگاه نظامی ویژه در دادگاه عادی برگزار می شود.

گروه های بین المللی حقوق بشر از دولت بحرین خواسته اند رسیدگی به تمام پرونده ها در دادگاه نظامی را متوقف سازد زیرا اتهامات دارای انگیزه های سیاسی است.

در همین حال، سازمان عفو بین الملل از مقام های بحرینی خواسته است بی درنگ تحقیقات مستقلی را درباره اتهامات شکنجه آغاز کند و از اعترافاتی که زیر فشار گرفته شده است به عنوان مدرک استفاده نکند.

از سوی دیگر روز چهارشنبه دولت بحرین اعلام کرد علیه روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، به دلیل سلسله مقالاتی که رابرت فیسک، خبرنگار آن در خاورمیانه نوشته است، به دادگاه شکایت می کند.

XS
SM
MD
LG