لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

اعتصاب غذای دختر یک فعال زندانی حقوق بشر در بحرین


دختر یک فعال برجسته حقوق بشر در بحرین می گوید او در اعتراض به دستگیری پدر، شوهر و دو عضو دیگر خانواده، در سرکوب جاری متعرضان ضد دولتی، دست به اعتصاب غذا زده است.

زینب الخواجه، در وب سایت خود می گوید اعتصاب غذای او روز دوشنبه آغاز شد و تا زمانی که بستگانش آزاد شوند ادامه خواهد داشت. او از پرزیدنت اوباما خواسته است برای آزادی آنان به دولت بحرین فشار بیاورد.

پدر زینب، عبدالله الخواجه، سال ها در تبعید زندگی می کرد و حدود ده سال پیش به بحرین بازگشت. مقام های بحرینی این چهار نفر را روز شنبه دستگیر کردند.

معترضان اپوزیسیون خواسته اند دولت سنی استعفا دهد و یک سیستم سیاسی که قدرت بیشتری به اکثریت شیعه دهد به وجود آید.

در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه مقام های بحرینی را ترغیب کرد اتهامات علیه سردبیر سابق یک روزنامه اپوزیسیون را پس بگیرند.

روز دوشنبه، خبرگزاری بحرین اعلام کرد «منصور الجمری» و دو ویراستار سابق روزنامه الوسط به اتهام انتشار «خبرهای ساختگی» درباره اعتراضات، محاکمه خواهند شد.

مقام های امنیتی آنان را به انتشار خبرهای نادرست، برهم زدن آرامش و صدمه زدن به منافع ملی متهم کرده اند. هنوز تاریخی برای محاکمه تعیین نشده است.

«الجمری» این اتهام را که روزنامه او آگاهانه اطلاعات نادرست منتشر کرد تکذیب کرده است و اقدام های دولت را تلاشی برای خاموش کردن رسانه های مستقل می نامد.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید اتهامات نشان می دهد که مقام های امنیتی بحرین دهان رسانه ها را «می بندند.»

XS
SM
MD
LG