لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

۲ کشته و صدها زخمی در درگیری های پلیس و معترضان بحرینی


آرشیو
آرشیو

مسوولان بحرینی می گویند درگیری های خیابانی میان پلیس و فعالان دموکراسی خواه، روز سه شنبه دست کم دو کشته و صدها مجروح برجای گذاشت.

خشونت های روز سه شنبه بحرین درحالی روی می دهد که دولت در تلاشی برای پایان دادن به خیزش مخالفان، اعلام وضعیت فوق العاده کرده است.

مسوولان بیمارستانی می گویند پلیس در شهر ستره یک مرد را کشت. دولت نیز می گوید یک نفر عضو نیروهای امنیتی، توسط خودروی یکی از معترضان در منطقه ای دیگر به زیر گرفته و کشته شد.

کارمندان بیمارستانی می گویند صدها نفر از مردم در درگیری های سراسر کشور مجروح شده اند. به گفته آنان، علت مجروحیت شماری از این افراد، اصابت گلوله بوده است.

تلویزیون دولتی بحرین روز سه شنبه اعلام کرد که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین به فرمانده نیروهای مسلح دستور داده است که برای حفاظت از کشور در برابر معترضینی که او آنان را به «وحشت آفرینی» در میان مردم متهم ساخت، «اقدامات مناسب» را اتخاذ کند.

پادشاه بحرین پیشتر، مجوز ورود هزار سرباز سعودی و ۵۰۰ مامور پلیس اماراتی برای حفاظت از ساختمان های دولتی بحرین را صادر کرده بود.

هزاران نفر از معترضان بحرینی، در برابر سفارت عربستان سعودی در منامه، تظاهرات کردند و حضور نظامیان سعودی در کشورشان را «اشغال» خواندند.

در قاهره، هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا گفت که وی با سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان سعودی تلفنی صحبت کرده است و از او خواسته است برای ایجاد یک گفتگو در بحرین تلاش کند.

کلینتون گفت تنها راه حل ماندگار در بحرین، حل و فصل سیاسی معتبر است.

معترضان از جمیعت اکثریت شیعه بحرین خواهان اصلاحات سیاسی از سوی حاکمان اقلیت سنی هستند.

خاندان حاکم بحرین، پیشنهاد گفتگو با گروه های اپوزیسیون را مطرح کرده است. اما برخی از معترضان خواهان قدرت بیشتر در پارلمان و برکناری خاندان سلطنتی از قدرت هستند.

دولت ایران روز سه شنبه گفت حضور نیروهای کشورهای خلیج فارس در بحرین «غیر قابل قبول» است و وضع را «پیچیده تر خواهد ساخت.»

مقام های ایرانی همچنین آمریکا را متهم کردند که عربستان سعودی را برای مداخله از سوی حکام سنی بحرین زیر فشار گذاشته است.

دولت بحرین اظهارات مقام های ایرانی را به عنوان «مداخله ای آشکار» در امور کشور محکوم کرد و سفیر خود را برای رایزنی فراخواند.

XS
SM
MD
LG