لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

شجاعت فوق العاده و تعهد به عدالت: جایزه ادلستام به بهاره هدایت


شجاعت فوق العاده و تعهد به عدالت: جایزه ادلستام به بهاره هدایت
شجاعت فوق العاده و تعهد به عدالت: جایزه ادلستام به بهاره هدایت

خانم بهاره هدایت، زندانی عقیدتی در ایران جایزه بنیاد ادلستم را دریافت می کند. در بخشی از بیانیه بنیاد ادلستم درباره اهدای جایزه به خانم بهاره هدایت آمده است:

«خانم بهاره هدایت با شجاعت فوق العاده و تعهد به عدالت، فعالانه در برابر نقض حقوق بشر در ایران فعالیت کرده است. او علی رغم هشدارها و تهدیدهای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بارها زندگی خود و آزادی اش را برای دفاع از حقوق بشر به خطر انداخته است. به همین دلایل، او بارها و بارها بازداشت شده و در حال حاضر در زندان است. بنیاد «هارالد ادلستم» او را یک زندانی عقیدتی می داند و از مقامات جمهوری اسلامی درخواست آزادی او را دارد.»

جایزه ادلستام یک جایزه معتبر بین المللی است که از طرف بنیاد هارالد ادلستام در سوﺌد اراﺌه می شود. این جایزه به کسانی تعلق می گیرد که شجاعت و فعالیت برجسته ای در دفاع از حقوق بشر از خود نشان داده اند.

جایزه ادلستام به یاد و خاطره هارالد ادلستام دیپلمات و سفیرسوﺌدی ١٩٨٩-١٩١٣ نام گذاری شده است. او یکی از پایه گذاران و نمادهای اولیه اقدامی بوده است که امروزه به عنوان «مسئولیت در قبال حمایت از دیگران» نامیده می شود و سهم عمده ای در نجات جان بیش از هزار نفر داشته است.

برنده جایزه ادلستام می تواند به یک شخص یا یک سازمان دولتی، ملی، یا بین المللی تعلق گیرد. برنده می تواند هر فردی باشد که همانند هارالد ادلستام در کشور یا کشورهایی که حقوق بشر نقض می شود، وارد عمل شده باشد. کسانی که در ارزیابی و مدیریت موقعیتهای پیچیده، پیدا کردن راه حلهایی هرچند غیرمرسوم اما کاربردی، در راستای حمایت از حقوق بشر اراﺌه کرده باشند. یا کسانی که تحت شرایطی حساس قادر به ایفای نقشی تعیین کننده جهت حمایت از افراد در معرض خطر، یا نجات جان انسانها بوده باشند. به علاوه، شجاعت مدنی، عامل محوری در نامزدی برای این جایزه است.

هیئت داوران بین المللی

هیئت داوران بین المللی به ریاست کارولین ادلستام نوه دختری هارالد ادلستام و یکی از بنیان گذاران موسسه هارالد ادلستام است. اعضای دیگر این هیئت عبارتند از: لوویس آربور عضو عالی پیشین هیئت حقوق بشر به عنوان نماینده آمریکای شمالی، شیرین عبادی برنده جایزه نوبل سال٢۰۰٣ به عنوان نماینده آسیا، دکتر پاسکول موکومبی نخست وزیر پیشین موزامبیک به عنوان نماینده آفریقا، پروفسور فیلیپ آلستون گزارشگر فراقضایی سازمان ملل به عنوان نماینده اقیانوسیه، ریکاردو لاگوس رئیس جمهوری پیشین به عنوان نماینده آمریکای لاتین و بالتازر گارزون که در خدمت دادگاه قضایی اسپانیا بوده است و همواره در راستای احقاق حقوق بشر فعالیت دارد به عنوان نماینده اروپا. شهرت عمده بالتازر گارزون به خاطر فعالیتهای او در راستای معرفی چهره واقعی پینوشه دیکتاتور شیلیایی است که مسئول مرگ و شکنجه شهروندان اسپانیایی بود.

XS
SM
MD
LG