لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

تورنتو میزبان کنفرانس بین المللی دگراندیش ستیزی و بهایی آزاری در ایران


تورنتو میزبان کنفرانس بین المللی دگراندیش ستیزی و بهایی آزاری در ایران
تورنتو میزبان کنفرانس بین المللی دگراندیش ستیزی و بهایی آزاری در ایران

تورنتو، بزرگترین شهر کانادا روز جمعه ۱۰ تیر ( اول ژوییه ) میزبان یک کنفرانس سه روزه خواهد بود که موضوع دگراندیش ستیزی و بهایی آزاری را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد.

این همایش به همت «ابتکار تورنتو برای مطالعات ایران شناسی» در دانشگاه تورنتو و با مروری بر نگرش تاریخی بهایی ستیزی در دانشگاه تورنتو افتتاح می شود.

دکتر محمد توکلی ترقی، استاد دانشگاه تورنتو و برگزار کننده اصلی این همایش، در مورد دگرهراسی و دگر خویشی سخنرانی خواهد کرد.

عباس امانت، استاد دانشگاه ییل با مروری بر بازنگری تاریخی و احمد کریمی حکاک، استاد دانشگاه مریلند با نگرشی بر تخریب اماکن بهایی در ایران قرن بیستم، مسئله بهایی آزاری و دگراندیش ستیزی این اقلیت های دینی کشور را مورد ارزیابی قرار می دهند.

مراسم بزرگداشت دکتر عبدالکریم لاهیجی، فعال حقوق بشر و عضو کانون وکلای ایران از جمله برنامه های شب اول کنفرانس خواهد بود.

این کنفرانس که با حضور چهره های سرشناس و پژوهشگران و استادان برجسته کانادا و سایر کشورهای دنیا برگزار می شود، از روز جمعه ۱۰ تیر تا یکشنبه ۱۲ تیر در مرکز شهر تورنتو برگزار می شود.

دعوت، حذف و سرزمین موعود، مراحل تدریجی دعوت باب، خدمات بهائیان به شعر فارسی، نگراش عبدالبها به مهاجرت یهودیان به فلسطین، تجدد جنسی، طاهره، بدشت و فالز، کاشانه، آینده، بابیان و بهاییان در قرن نوزدهم، آئین بهایی و زن ایرانی از جمله موضوعات عمده ای هستند که استادان و کارشناسان شرکت کننده در این همایش بین المللی مورد بحث و گفتگو قرار خواهند داد.

جنیفر جنکنز، استاد دانشگاه تورنتو به بررسی سیاست های جهانی هویت های فرامرزی بهاییان، فیروز کاظم زاده، پژوهشگر دانشگاه ییل به مناسبات روس، انگلیس و بهائیان و هما کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد نیز به معجزه سقاخانه چهارراه آشیخ هادی در تیرماه سال ۱۳۰۳ می پردازند.

موضوع بهایی هراسی در اندیشه سیاسی ایرانیان نیز از جمله مسائل عمده ای است که در کنفرانس سه روزه دانشگاه تورنتو به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد.

روز سوم این همایش با سرفصل هایی همچون دین مانی و دیانت بهایی، جهانی شدن شرق شناسی وارونه و ظهور گفتمان جدید بهایی ستیزی، نگرشی تاریخی به مرده آزاری، موانع مدارا در فرهنگ سیاسی ایران، اسلام، مدارا و احترام متقابل و چالش به رسمیت شناختن آئین بهایی و آشتی ملی و بخشیدن دشمنان ادامه پیدا خواهد کرد.

دیان علائی، پژوهشگر و فعال حقوق بهاییان در مورد شهروندی و حقوق سخنرانی خواهد کرد و مهرانگیز کار، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به موضوع خشونت و تبعیض دینی در ایران می پردازد.

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان ایرانی مقیم پاریس نیز پیشینه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابل کمیته رفع تبعیض های نژادی سازمان ملل متحد را مرور خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG