لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

هفت بهايی ديگر در ايران محاکمه می شوند


هفت بهايی ديگر در ايران محاکمه می شوند
هفت بهايی ديگر در ايران محاکمه می شوند

محفل ملی بهاييان آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ۷ تن ديگر از بهاييان ساکن ايران را به دليل تبليغ دينی محاکمه می کند.

در بيانيه محفل ملی بهاييان آمريکا که روز سه شنبه منتشر شده، آمده است که شش مرد و يک زن بهايی به صورت گروهی و يا جداگانه در دادگاه انقلاب در تهران حاضر شده اند تا به اتهام تبليغ دينی محاکمه شوند. اين بيانيه می افزايد شمار دستگيرشدگان در ٢١ ماه مه امسال ١۹ نفر بود که بقيه آنان پيش تر، آزاد شدند.

اين بيانيه می افزايد، به گفته مقامات قضايی ايران اين متهمان بخشی از گروه معلمان دينی بهايی هستند که در دانشگاه «از راه دور» بهاييان ايران، به تدريس مشغول بوده اند. در اين بيانيه آمده است عبدالفتاح سلطانی وکيل مدافع اين متهمان نيز در ماه سپتامبر، دستگير شده است.

رسانه های ايران تاکنون خبری در اين باره منتشر نکرده اند. هم اينک نيز هفت تن از رهبران بهاييان ايران شامل ۵ مرد و ٢ زن به اتهام تبليغ مذهبی به ٢٠ سال حبس محکوم شده و در زندان بسر می برند.

در همين حال اسقف دزموند توتو از آفريقای جنوبی و خوزه راموئس هورتا، رييس جمهوری تيمور شرقی - دو تن از برندگان جايزه صلح نوبل - در نامه سرگشاده ای با عنوان «جنگ ايران عليه دانش» نسبت به ايجاد محدوديت برای آموزش عالی اقليت های دينی از جمله محاکمه معلمان دانشگاه اينترنتی بهاييان ايران اعتراض کرده و از مقامات جمهوری اسلامی خواستار رعايت حقوق اقليت های دينی از جمله آزادی آموزش برای همه شهروندان شده اند.

خبرگزاريها همچنين از دستگيری دوباره ۵ تن از شهروندان مسيحی ايرانی در استان فارس خبر داده و گزارش کرده اند اين ۵ مسيحی به رغم تبرئه در دادگاه بدوی، پس از اعتراض دادستانی، از سوی دادگاه تجديدنظر استان فارس، هرکدام به يکسال حبس، محکوم شده اند.

XS
SM
MD
LG