لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

عفو بين الملل در واشنگتن ميزبان بستگان هفت بهايی زندانی در ايران بود


عفو بين الملل در واشنگتن ميزبان بستگان هفت بهايی زندانی در ايران بود
عفو بين الملل در واشنگتن ميزبان بستگان هفت بهايی زندانی در ايران بود

روز پنجشنبه در واشنگتن، سازمان عفو بين الملل ميزبان بستگان چند تن از بهاييان زندانی در ايران بود.

نهادهای حقوق بشری می گويند اتهامات وارده عليه هفت تن از رهبران بهاييان ايران که نزديک به سه سال پيش دستگير شده اند، بی اساس است.

هزار روز از زمان دستگيری و حبس هفت تن از مسؤلان ارشد جامعه بهاييان ايران می گذرد. اين افراد به اتهام جاسوسی، اقدام عليه امنيت ملی و محاربه، به بيست سال زندان محکوم شدند. حکمی که در شهريور ماه سال جاری به ده سال حبس تقليل يافت.

نهادهای حقوق بشری تاکيد دارند اقدامات جمهوری اسلامی عليه بهاييان در ايران خلاف تعهدات بين المللی ايران است. طی سه دهه گذشته گستره فشارها عليه بهاييان از اعدام تا تبعيض های مختلفی همچون مصادره اموال و محروميت تحصيلی بوده است.

عفو بين الملل تاکيد می کند رهبران دستگير شده بهايی، تنها به جرم عقايدشان بازداشت و زندانی شده اند. عفو بين الملل رهبران دستگير شده بهايی را زندانيان عقيدتی می داند. از نظر عفو بين الملل اين افراد هيچ اقدامی به جز پيگيری کارهای هموطنان بهايی خود، انجام نداده اند. عفو بين الملل و سازمان های مربوط تلاش می کنند تا از اين افراد رفع اتهام شود و هر چه سريعتر آزاد شوند.

ايرج کمال آبادی، برادر فريبا کمال آبادی، يکی از مسؤلان دستگير شده بهايی می گويد خانواده وی در چهار ماه اول دستگيری خواهرش، هيچ اطلاعی از وضعيت او نداشتند.

آقای کمال آبادی می گويد احکام صادر شده عليه مسؤلان ارشد جامعه بهاييان ايران به طور شفاهی به وکلای آنها ابلاغ شده و هيچ گونه سند کتبی در اختيار خانواده زندانيان قرار نگرفته است.

بنا به آمار ارائه شده از سوی عفو بين الملل، هم اکنون بيش از ۳۰۰ هزار بهايی در ايران زندگی می کنند. بهاييان بزرگترين اقليت غيرمسلمان ايران هستند.

در حال حاضر ۵۷ بهايی در شهرهای مختلف ايران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG