لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۴

«زندگی در تبعیض»؛ روایت کاربران ایرانی توئیتر از بهائیان و آزار آنها در ایران


کاربران توئیتر در یک توفان توییتری ودر اعتراض به «بازداشت، آزار و اذیت، محرومیت تحصیلی و نقض حقوق شهروندی هم‌وطنان بهایی» توییت کردند.

این کاربران از روز سه‌شنبه، ۱۱ اکتبر (۱۷ مهر ماه)، با هشتگ #زندگی_در_تبعیض تجربه‌های خود را از نحوه برخورد حکومت جمهوری اسلامی یا برخی از مردم با بهائیان روایت کردند.

براساس برخی آمار، بیش از ۱۶هزار توئیت با این هشتگ نوشته شد و تبدیل به یکی از ترندهای توئیتر فارسی شد.

وضعیت بهائیان در ایران و نحوه برخود جمهوری اسلامی با پیروان این آیین، سال‌هاست که مورد اعتراض سازمان‌هانهادهای حقوق‌بشری قرار دارد. از جمله دو سال پیش گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران، از «نفرت‌پراکنی مقام‌های دولتی و حکومتی ایران علیه اقلیت دینی بهایی» ابراز نگرانی کرده‌ بود.

بهائیان در ایران اجازه تحصیل ندارند، نمی‌توانند عهده‌دار سمت‌های دولتی شوند و در سال‌های اخیر کسب و کار آن‌ها نیز از حمله مصون نمانده است و بارها پلمپ شدن مغازه‌های آن‌ها منتشر شده است.


در یکی آخرین نمونه‌ها از این دست ماه گذشته وب‌سایت خبری هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، نوشت تا روز پنج‌شنبه ۲۹ شهریور دست کم ۵۸ دانش‌آموز بهائی پذیرفته شده در کنکور سراسری سال ۹۷، هنگام تلاش برای ثبت نام با عبارت نقص پرونده روبه‌رو شده‌اند.

چند سال پیش مجموعه فتواهایی از آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، منتشر شد که در آن گفته شده بود پیروان آیین بهایی «نجس و دشمن دين و ايمان» هستند و از مقلدان خود خواسته بود «جدا از آنها بپرهيزيد».

رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به یک سوال دیگر پیرامون تماس با دانش‌آموزان بهایی در مدرسه چنین پاسخ داده بود: «همه پيروان فرقه گمراه بهائيت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چيزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است».

وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه بین المللی آزادی مذهبی در مورد وضعیت بهائیان در ایران نوشته است که بهائیان بیش از همه اقلیت های مذهبی در ایران تحت آزار و اذیت شدید حکومتی قرار دارند، حکومت آنها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را از حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی خود محروم کرده است.

بر اساس همین گزارش طی ده سال گذشته بیش از هزار نفر از بهائیان به طور خودسرانه بازداشت شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG