لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

در یک هفته پنج شهروند بهایی در ایران بازداشت و خانه دو نفر دیگر مورد تفتیش قرار گرفت


طی هفته گذشته پنج شهروند بهایی بازداشت و منزل دو شهروند بهایی دیگر نیز مورد تفتیش قرار گرفت.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت، روز یکشنبه ۲۰ مرداد، یک شهروند بهایی ساکن شیراز به نام «سهیلا حقیقت» توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شده است. از سوی دیگر سه شهروند بهایی ساکن تهران نیز به نام‌های «منیره باویل سفلایی»، «مینو زمانی‌پور» و «غلامحسین مظلومی» توسط مامورین اطلاعات در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند.

به گفته این فرد مطلع، ماموران امنیتی در زمان بازداشت «منیره باویل سفلایی» اعلام کرده‌اند که او در ارتباط با پیگیری موضوع نبش قبر یک شهروند بهایی در گیلاوند بازداشت شده است.

روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه نیز کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گزارش داد که، خانم سهیلا حقیقت از سوی ۷ مامور امنیتی که صورت‌های خود را با نقاب پوشانده بودند، به اتهام «تشکیل جلسه علیه امنیت ملی» در منزل شخصی خود بازداشت شده است و ماموران قبل از انتقال این شهروند بهایی به مکانی نامعلوم منزل او را مورد تفتیش قرار داده‌اند و تعدادی از لوازم شخصی خانم حقیقت را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گفته این فرد آگاه، روز جمعه ۱۸ مرداد ماه نیز مامورین وزارت اطلاعات تهران با مراجعه به منزل «جمال الدین خانجانی» نماینده پیشین جامعه بهایی در ایران، منزل این شهروند بهایی را مورد تفتیش قرار دادند و پس از بازجویی طولانی از او و یکی دیگر از اعضای خانواده‌اش، تعدادی از وسایل شخصی، کلیه کتب و پول نقد را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

آقای خانجانی اواخر اسفند ماه ۹۶ پس از گذراندن ده سال دوران محکومیت خود بدون اجازه حتی داشتن یک روز مرخصی از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، روز دوشنبه ۱۴ مرداد ماه نیز منزل «تورج امینی» محقق و تاریخدان بهایی نیز از سوی ماموران اطلاعات سپاه کرج مورد تفتیش قرار گرفت و تعدادی از وسایل شخصی و کتب مذهبی این شهروند بهایی ضبط گردیده و به او گفته شده که به زودی برای بازجویی احضار خواهد شد.

یک شهروند بهایی دیگر نیز به نام «فرید مقدم زیرکی» روز شنبه ۱۲ مرداد، توسط ماموران امنیتی بیرجند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است و علی رقم گذشت بیش از یک هفته کماکان دلیل بازداشت و محل نگهداری این شهروند بهایی مشخص نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی سخنرانی کرد و گفت، در ایران سرکوب بهائیان، مسیحیان و دیگران همچنان وجدان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG