لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

واکنش نمایندگان کنگره آمریکا به کشته شدن رهبر داعش در سوریه


از راست مک‌کانل، گراهام، روبیو و شیف
از راست مک‌کانل، گراهام، روبیو و شیف

ساعاتی پس از انتشار خبر کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در عملیات ارتش آمریکا در استان ادلب سوریه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در یک نطق تلویزیونی آن را رسما تایید کرد.

میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در بیانیه‌ای گفت، امروز جهان امن‌تر است، زیرا البغدادی به دست عدالت سپرده شده است. او همچنین از پرزیدنت ترامپ و تیم او، کارشناسان اطلاعاتی و سربازان شجاع آمریکایی که «همه خطرها را پذیرفته و عملیات موفق دیشب را انجام دادند» ستایش کرد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در ستایش از نیروهای ویژه آمریکا گفت، آمریکایی‌ها به دلیری، فداکاری و مهارت ارتش و کارشناسان اطلاعاتی‌مان درود می‌فرستند و کار شرکایمان در منطقه را ارج می‌نهند.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو هم پیشتر در توئیتی نوشت: «عملیات آمریکا که بنیانگذار و رهبر داعش را کشت، دستاورد بسیار مهمی است که همه آمریکایی‌ها باید به آن افتخار کنند و جهان نیز باید قدردان آن باشد.»

وی در ادامه خاطر نشان کرد که این پایان کار داعش نخواهد بود، اما ضربه عمده‌ای به تبلیغات و تلاش‌های آن برای جذب نیرو است.

سناتور لیندزی گراهام اندکی پس از نطق رئیس جمهوری، به خبرنگاران در کاخ سفید گفت آنچه در سوریه می‌گذرد نشان می‌دهد پرزیدنت ترامپ خلافت داعش را منهدم کرده و از دیگران می‌خواهد بیشتر اقدام کنند؛ که در مورد ترکیه، درست می‌گوید و به نظرم حمله ترکیه در شمال سوریه متوقف شده است.

این سناتور ارشد جمهوریخواه در ادامه گفت، در نهایت اگر بتوانیم همکاری و مشارکت خود را با کردهای سوریه ادامه دهیم، از درآمدهای نفتی محافظت کنیم، به خاطر خود آنها، و نه به خاطر ایران و داعش، این به ما کمک می‌کند هزینه‌های عملیات در آنجا را تامین کنیم و این به نظر من معقول می‌آید.

وی افزود، پرزیدنت ترامپ درست می‌گوید که درگیری کردهای سوریه و ترکیه باید حل و فصل شود و منطقه امن باید توسط نیروهایی غیر از آمریکا در آنجا مستقر شوند، و من با این موافقم.

ادم شف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز در گفتگو با شبکه خبری ای بی سی در واکنش به کشته شدن رهبر داعش گفت، عدالت در مورد یک «قاتل تشنه به خون» اجرا شد. وی تاکید کرد که این پایان داعش نیست و مبارزه همچنان ادامه دارد.

مایک کالاگر عضو مجلس نمایندگان آمریکا نیز در پیامی در توئیتر نوشت، مرگ رهبر داعش خبر بزرگی برای آمریکا است و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفت، جهان بدون ابوبکر البغدادی جای امن‌تری است.

این نماینده ایالت ویسکانسن از حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا در ادامه همچنین از جامعه اطلاعاتی، نیروهای ویژه، پرزیدنت ترامپ، و هر کس دیگری که این ماموریت را با موفقیت انجام دادند، تشکر و قدردانی کرد.

کریس استوارت نماینده یوتا در کنگره نیز گفت، حمله موفقیت‌آمیز شب گذشته که البغدادی را کشت این پیام را به تروریست‌ها در سراسر جهانی می‌دهد که ایالات متحده شما را تعقیب می‌کند و به دست عدالت می‌سپارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG