لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

انفجار اتومبیل حاوی بمب در بغداد ۱۸ کشته برجای گذاشت


انفجار در محله سیدیه در جنوب بغداد
انفجار در محله سیدیه در جنوب بغداد

انفجار یک اتومبیل پر از مواد منفجره در بغداد دست کم ۱۸ زائر شیعه را به کشتن داد. زائران برای سالروز مرگ امام هفتم شیعیان گردآمده بودند.

کمی پس از انفجار گروه خلافت اسلامی- داعش- طی صدور بیانیه ای اینترنتی مسئولیت انفجار را برعهده گرفت و گفت انفجار توسط یک بمب گذار انتحاری صورت گرفته است. مقامات عراقی این نکته را رد کرده اند.

داعش بارها مناطق تجاری و فضاهای عمومی را بویژه در شهرها و محله های شیعه نشین هدف حملات خود قرار داده است.

روز یکشنبه تحلیلگران مرکز آی‌اچ‌اس جینز در آمریکا اعلام کردند با فشار بر داعش، این گروه بر شدت حملات خود در عراق و سوریه افزوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام عراقی گفت اتومبیل حاوی بمب در محله سیدیه در جنوب بغداد پارک شده بود و کمی پس از نیمروز منفجر شد. به گفته این مقام در انفجار بغداد ۴۵ نفر نیز مجروح شده اند.

ده ها هزار تن از مومنان شیعه عراقی در هفته جاری با پای برهنه و پیاده به سوی محله کاظمیه در شمال بغداد عازم شدند که محل دفن امام هفتم شیعیان است. روز سه شنبه، سالمرگ این امام شیعه است.

ماموران امنیتی راه های اصلی در بغداد را با در نظرگرفتن حملات احتمالی علیه شیعیان مسدود کرده بودند.

با آن که داعش در یک سال گذشته شماری از نقاط تحت کنترل خود را از دست داده، اما هنوز بخش های بزرگی از شمال و غرب عراق از جمله موصل دومین شهر بزرگ عراق با بیش از یک میلیون نفر جمعیت را در تصرف دارد.

داعش اخیرا حملاتش را در بغداد افزایش داده است. مسئولان می گویند داعش به این ترتیب تلاش می کند توجه به شکست هایش در جبهه های دیگر را منحرف کند.

به گفته سازمان ملل متحد دست کم ۷۴۱ عراقی در ماه آوریل در جریان خشونت ها کشته شده اند که در مقایسه با ماه قبل کاهش چشمگیری دارد. گزارش ماهیانه ماموریت این سازمان در عراق که روز یکشنبه منتشر شد می گوید ۴۱۰ تن از کشته شدگان غیرنظامی و بقیه اعضای نیروهای امنیتی بوده اند. طبق این گزارش ۱۳۷۴ نفر نیز در این ماه مجروح شده اند.

گزارش مشابه در ماه مارس حاکی است در ماه گذشته میلادی دست کم ۱۱۱۹ نفر کشته و ۱۵۶۱ نفر مجروح شده بودند.

XS
SM
MD
LG