لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

مراسم سینمایی «بفتا»؛ از سیاه پوشیدن ستاره‌ها تا شانس‌های جوایز اسکار


هفتادو یکمین دوره اعطای جوایز آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا موسوم به «بفتا»، در «رویال آبرت هال» لندن برگزار شد.

«سه بیلبورد، خارج از ابینگ، میزوری» با دریافت پنج جایزه، صدرنشین بفتا شد. یکی از پنج جایزه فیلم «سه بیلبورد»، بهترین بازیگری نقش اول زن نصیب «فرانسس مک دورمند» شد و«سم راک ول»، یکی دیگر از بازیگران این فیلم، جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را گرفت.

جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از آن «گری اولدمن» برای بازی در فیلم «تاریک ترین ساعت» شد.

فیلم «شکل آب»، ساخته کارگردان مکزیکی، «گیرمو دل تورو» با آنکه با سیزده نامزدی، پیشتاز اسکار امسال است، از آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا،جایزه بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه را گرفت.

به باور بسیاری از منتقدان سینمایی، فیلمِ «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» با بردن پنج جایزه بفتا، از شانس زیادی برای دریافت جوایز اسکار نیز برخوردار است. این فیلم در هفت بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده است.

نودمین مراسم اسکار در تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۸ برابر با ۱۳ اسفند برگزار خواهد شد.

پوشیدن لباس سیاه روی فرش قرمز

در مراسم امسال بفتا، بسیاری از ستاره ها با پوشیدنِ لباس هایِ سیاه، حمایت خود را از جنبش Me Too یا «من هم» اعلام کردند؛ جنبشی که پس از افشای آزارهای جنسی هاروی واینستین، تهیه کننده بزرگ هالیوود راه افتاد.

پیش از این نیز، سازمان «تایمز آپ» از شرکت کننده های مراسم «گلدن گلوب» خواسته بود با پوشیدن لباسهای سیاه از قربانیان آزار جنسی در هالیوود حمایت کنند.

سازمان«تایمز آپ» با هدف پیشگیری از آزار جنسی در آینده راه اندازی شده است.

کیت میدلتون، دوشس کمبریج که فرزند سومش را باردار است همراه با همسرش پرنس ویلیام در مراسم حاضر شد. او در این مراسم پیراهنی به رنگ سبز تیره پوشیده بود و باعث شد برخی از کاربران، در شبکه های اجتماعی به او خرده بگیرند.

«پیرس مورگان»، مجری تلویزیونی در توییتر از دوشس کمبریج حمایت کرد و گفت « برخی از فمینیست ها به دوشس کمبریج حمله می کنند. از قرار او اجازه ندارد از حق فمینیستی خود برای پوشیدن هر رنگی که دلش می خواهد بهره مند شود.»

برخی دیگر نیز، نوار سیاه دور پیراهن کیت میدلتون و کیف مشکی او را نشانی از حمایتش از جنبش حامیان حقوق زن دانستند و آن را ابتکاری هوشمندانه برای ابراز عقیده از سوی یکی از اعضای خانواده سلطنتی که اجازه ندارند در این مسائل موضع گیری کنند خوانند.

«فرانسیس مک دورمند»، برنده بهترین بازیگری نقش اول زن نیز از معدود کسانی بود که سیاه نپوشید اما سخنرانی اش در حمایت از جنبش زنان با استقبال همراه شد. او در سخنانش گفت با ماهیت پیروی کردن مخالف است و برای همین سیاه نپوشیده اما تمام قد در حمایت از قربانیان آزار جنسی می ایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG