لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۱

تظاهرات در اعتراض به کشته شدن نوجوان سياه پوست در فلوريدا


تظاهرات در اعتراض به کشته شدن نوجوان سياه پوست در فلوريدا
تظاهرات در اعتراض به کشته شدن نوجوان سياه پوست در فلوريدا

تظاهرات و گردهمایی های اعتراضی به کشته شدن یک نوجوان سیاه پوست در ایالت فلوریدا آمريکا، همچنان ادامه دارد. برخی ادعا می کنند کشته شدن او ریشه در نژاد پرستی و تعصب دارد. این نوجوان در برخورد با یک مامور شبگرد سفیدپوست به ضرب گلوله کشته شد.

هزاران نفر روز پنجشنبه در سنفورد در حومه اورلندوی فلوریدا دست به تظاهرات زدند تا به کشته شدن ترایون مارتین ۱۷ ساله، نوجوان سیاه پوستی که در اواخر ماه فوریه به ضرب گلوله یک مامور شبگرد سفید پوست کشته شد، اعتراض کنند.

اعتراض هایی که هفته هاست ادامه دارد ناشی از آن است که پلیس این شبگرد را که مامور برقراری امنیت در یک منطقه مسکونی بود، دستگیر نکرده است. معترضان می گویند تیراندازی و دستگیرنشدن ضارب نشان از تبعیض نژادی دارد.

مادر و پدر ترایون مارتین در این تظاهرات خواستار دستگیری جورج زیمرمن شدند. زيمرمن شبگردی است که می گوید این نوجوان به او حمله کرد و وی در دفاع از خود به او تیراندازی کرد.

ال شارپتن، رهبر مذهبی و فعال حقوق بشر که در این تظاهرات حضور داشت، خواستار آرامش و جلوگیری از خشونت بیشتر شد و گفت: مردم می خواهند به این جرم رسیدگی شود، ما طرفدار جنایت نیستیم ولی خشونت پلیس و عدم افشا توسط پلیس، جرم است. وقتی کسی به حق ما تجاوز می کند، باید بهایش را بپردازد.

تظاهرات این چند هفته بیل لی، رییس پلیس سنفورد، را بر آن داشت که به طور موقت استعفا دهد. بیل لی گفت: من موقتا از ریاست پلیس شهر سنفورد استعفا می دهم، به این امید که پس از هفته ها آشفتگی، آرامش به شهر بازگردد

پلبیس سنفورد که ادعای جورج زیمرمن به دفاع از خود را پذیرفته است بدلیل عدم بازداشت وی، مورد انتقاد شدیدی قرار گرفته است.

وزارت دادگستری و اف بی ای یک پرونده رسیدگی به حقوق مدنی را در این مورد تشکيل داده اند.

XS
SM
MD
LG