لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۸ ژوئن)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۸ ژوئن)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۸ ژوئن)

پرزیدنت اوباما بامداد امروز با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در دفتر کار خود در کاخ سفید ملاقات و گفتگو کرد. این ملاقات که با حضور جو بایدن معاون رئیس جمهوری صورت گرفت در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران بود. پرزیدنت اوباما پس از آن راهی مولین در ایالت ایلی نوی شد.

قرار است رئیس جمهوری از « الکوُا داون پورت» در ایالت ایلی نوی دیدار کرده و در باره نقش حیاتی پیشرفت تولیدات داخلی که می تواند از تعداد بیکاران بکاهد و در توسعه اقتصاد آمریکا مؤثر باشد، مطالبی ایراد کند.

کاخ سفید می گوید مراکزی که در توسعه تولیدات داخلی در سراسر کشور فعالیت می کنند، در واقع ستون فقرات جامعه هستند و در زنده ساختن دوباره بخش تولیدات داخلی برای موفقیت آمریکا نقشی اساسی بر عهده دارند، این در حالی است که ایالات متحده با رقابت های جهانی اقتصادی در قرن بیست و یکم روبرست.

هیئت نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه ای خطاب به هیئت اجرائی «سازمان ملل متحد- زنان» به مناسبت رهبری آن سازمان در امور زنان می گوید در پی مشورت با بیش از یک صد متحد خود در سازمان ملل متحد، این بخش توانسته است طرح و دیدگاهی را برای حمایت از حقوق زنان در سراسر جهان فراهم آورد.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه خود می گوید ایجاد این چارچوب نقطه عطف و اخذ یک تصمیم روشن از سوی کشورهای عضو بود که چالش های رویاروی زنان و همچنین (ایجاد) فرصت ها را برای آنان در سرلوحه ماًموریت های خود قرار داده است. پیشرفت و بهبود وضعیت زنان یک پیش شرط برای توسعه پایدار، رفاه اجتماعی و امنیت است.

با این همه باید خاطر نشان کرد که نقش ایالات متحده آمریکا در اولویت دادن به دفاع از حقوق زنان در جهان دارای اهمیت است.

هیلاری ردهام کلینتون همزمان با شروع کارش در مقام وزیر امورخارجه آمریکا گفت دفاع از حقوق زنان در سراسر جهان را همچنان به عنوان یک امر مهم ادامه خواهد داد و در همین راستاست که در هفته گذشته خانم کلینتون علناً از اعطای حق رانندگی به زنان در عربستان سعودی دفاع کرده و گفته است در این مورد با عالی ترین مقام دولت عربستان سخن گفته است.

هیلاری کلینتون در مورد حمایت دولت متبوع خود از امر دفاع از حقوق زنان در جهان به خبرنگاران گفت «ما دیدگاه های خود را در مورد زنان در همه جا از جمله زنان عربستان سعودی روشن کرده ایم، در این که (آنان) حق دارند خود تصمیم های لازم را برای زندگی و آینده شان اتخاذ کنند».

سوزان رایس سفیر آمریکا و رئیس هیئت نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل متحد در بیانیه ای که به خانم « باشلت» مدیر اجرائی این طرح ارسال داشته است، ضمن قدردانی از زحمات وی می نویسد این تنها کافی نیست که ما(کشورهای عضو) از اصول و تعهدات خود ( در مورد حقوق زنان) سخن بگوئیم بلکه باید آن سخنان را به مرحله اجرا در آوریم.

خانم رایس می گوید سازمان ملل متحد در رهبری زنان باید با کمک برای تاًمین خدمات ضروری و اساسی به زنان در کشورهای در حال توسعه به پیشرفت های ملموسی دست یابد.

آمریکا در چند سال اخیر فشار خود را برای اجرای اصلاحات در سازمان ملل متحد افزایش داده است و در همین حال نقش هیئت دائمی ایالات متحده در آن سازمان نیز فعال تر شده است. تاًمین بخش عمده ای از بودجه سالانه سازمان ملل متحد بر عهده ایالات متحده آمریکاست.

... و در راه انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که

میشل باکمن عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه سوتا روز گذشته رسماً نامزدی خود را برای ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده و وارد مبارزات انتخاباتی شد.

خانم باکمن در شهر واترلو – زادگاه خویش – در ایالت آیوا به طرفدارانی که برای شنیدن اعلام نامزدی وی جهت ریاست جمهوری آمریکا گرد آمده بودند گفت که در پی داشتن دولتی کوچک تر با بدهی های کمتر گام بر می دارد.

وی نخستین زن جمهوری خواهی است که کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا شده است، زنی که محبوب مسیحیان محافظه کار و فعال جنبش حزب چای در مخالفت با افزایش مالیات هاست.

... و در حالی که هنوز بیش از ۱۶ ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است می بینیم که پرزیدنت اوباما نیز راهی « الکوُا داون پورت» در ایالت ایلی نوی می شود تا پس از دیدار با کارکنان، در باره نقش حیاتی پیشرفت تولیدات داخلی که می تواند از تعداد بیکاران بکاهد و در توسعه اقتصاد آمریکا مؤثر باشد، مطالبی ایراد کند.

اکنون مسئله متمرکز بر بازار فعالیت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تنها ایجاد کارست و سخنی از سیاست خارجی یا حتی قانون بحث انگیز بیمه های درمانی پرزیدنت اوباما در میان نیست.

از خوانندگان عزیز و گرامی وب سایت بخش فارسی صدای آمریکا دعوت می کنیم به مطالبی که پس از این بطور مرتب شمار را در جریان آخرین رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار خواهد داد؛ توجه فرمائید. انتخاباتی که تعیین کننده سیاست خارجی آمریکا و تاًثیر آن بر جهان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG