لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

وکیل بابک زنجانی: اموال موکلم به داخل ایران منتقل می‌شود


بابک زنجانی در جلسه دادگاه (آرشیو)
بابک زنجانی در جلسه دادگاه (آرشیو)

وکیل مدافع بابک زنجانی، میلیاردر زندانی در ایران، از برداشته شدن موانع برای استرداد و انتقال اموال او به داخل کشور خبر داد.

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل مدافع بابک زنجانی، پنجشنبه ۲۷ مرداد در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام خبر «استرداد و انتقال اموال» موکلش به ایران این امر را نتیجه «همکاری دولت سیزدهم و سازمان اطلاعات سپاه» دانست و مدعی شد که «این شرایط در دولت قبل فراهم نبود.»

کوهپایه‌زاده در بخش‌هایی از این گفت‌و‌گو با ابراز‌ امیدواری از این که در آینده خبر‌های «مثبت و خوشایندی» در این رابطه اعلام شود گفت که موکلش «با اراده و رضایت کامل» با توجه به برداشته شدن برخی از موانع نسبت به پرداخت وجوه و انتقال اموال مربوطه اقدام کرده است.

بابک زنجانی میلیاردر جوانی بود که در زمان تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت نفت و شبکه بانکی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به فروش نفت با دولت احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت ایران همکاری می‌کرد. اما در سال ۱۳۹۲ متهم شد که به نام دور زدن تحریم‌ها اقدام به جعل، پولشویی، و کلاهبرداری کرده است.

بر اساس حکم صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، بابک زنجانی به «افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تأمین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی، و جعل دستور انتقال بین بانک‌ها» به اعدام محکوم شد.

احمد مرتضوی مقدم رئیس وقت دیوان عالی کشور ۲۵ تیرماه سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که حکم اعدام بابک زنجانی قطعی است، ولی ممکن است همکاری کند و مشمول «تخفیف» قرار گیرد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، اسفند ۹۷ در مورد بابک زنجانی گفته بود: «یک‌ عده آدم‌ گردن‌کلفت هنوز از او حمایت می‌کنند، پشت سر بسیاری از کسانی که به من بدترین تهمت‌ها را می‌زنند، بابک زنجانی است. پول او در بیرون زندان است و از درون زندان، بیرون را هدایت می‌کند.»

XS
SM
MD
LG