لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

گزارش: تحلیل گران می گویند مقامات جمهوری اسلامی در برابر معترضان عقب نشینی کرده اند


احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران که در هفت ماه گذشته با تندترین الفاظ به معترضان حمله کرده است، امروز در نماز جمعه بیانی متفاوت داشت. وی در ابتدا در یک تقسیم بندی کلی، از وجود دو جبهه در کشور، یعنی جبهه انقلاب و ضد انقلاب نام برد و گفت کسانی که می گویند با نظام جمهوری اسلامی هستند ولی معترض و منتقدند، برانداز نیستند.

با این حال، وی از معترضین خواست سمت و سوی خود را روشن کنند. این که در جبهه انقلاب هستند یا ضد انقلاب.

احمد خاتمی، رهبری جبهه انقلاب را با آیت الله خامنه ای دانست و گفت در جبهه دوم، آمریکا، اسراییل، انگلیس، و سرویس های جاسوس این سه کشور، سلطنت طلب ها، مجاهدین خلق، مطرب ها و رقاص های فراری قرار گرفته اند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز که تا پیش از این به عنوان سران فتنه قلمداد می شدند، امروز از آنان در سخنان احمد خاتمی به عنوان برادر یاد شد.

امام جمعه موقت تهران گفت برادرانی که خود را معترض می نامند، تا کی و چگونه می خواهند به اعتراضات خود ادامه دهند؟ آیا شما همچنان می خواهید به صدور بیانیه های ساختارشکن خود ادامه دهید؟

همزمان علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی که به استان مرکزی رفته است، از رفتارهای جریانی که وی آن را افراطی نامید انتقاد کرد و گفت جریانی در کشور حضور دارد که تحت عنوان دفاع از ولایت و رهبری هر کاری می کند. وی افزود آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از این رفتار راضی نیست.

تغییر لحن برخی مقامات جمهوری اسلامی در خصوص وقایع ۷ ماه گذشته، در حالی است که حدود سه هفته به برگزاری مراسم ۲۲ بهمن باقی مانده است. ممکن است مقامات جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیده باشند که برای کنترل مخالفت ها و آرام کردن معترضان، دست کم لحن خود را در آستانه راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تغییر دهند.

XS
SM
MD
LG