لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

گزارش: زیر گرفتن معترضان توسط خودروهای نیروی انتظامی و تکذیب پلیس در مورد دخالت در کشتار روز عاشورا


در حالیکه برخی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمد رضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفان، کشته شدن خواهر زاده میر حسین موسوی را در نا آرامی های روز عاشورا، کار رهبران جنبش اعتراضی دانسته اند، روز سه شنبه فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ در بیانیه ای اعلام کرد سید علی موسوی حبیبی، خواهر زاده میر حسین موسوی، ترور شده است.

پلیس می گوید علی موسوی حبیبی در صحنه نا آرامی ها حضور نداشته و در یکی از خیابان های فرعی تهران به دست سرنشینان یک دستگاه خودرو با سلاح گرم ترور شده است.

نیروی انتظامی، ترور خواهر زاده میر حسین موسوی را به فرد یا گروهی ناشناس نسبت داده و گفته است ۶ نفر دیگر نیز در عاشورای تهران کشته شده اند. نیروی انتظامی مسئولیت کشته شدن هیچ یک از این افراد را بر عهده نگرفته و علت مرگ یکی از آنان را سقوط از پل، مرگ یک تن دیگر را اصابت ضربات کارد و مرگ دو نفر را زخمی شدن در جریان حمله به ماموران امنیتی دانسته و گفته است آنها پس از انتقال به بیمارستان جان باختند. در این بیانیه، نیروی انتظامی ادعا کرده است دو نفر دیگر بر اثر برخورد با خودرو ناشناس جان باخته اند. ولی فیلمی که در وب سایت یوتیوب منتشر شده نشان می دهد خودرو مورد نظر متعلق به نیروی انتظامی است.

این فیلم نشان می دهد یکی از معترضان دو بار پیاپی، توسط دو دستگاه خودرو گارد ویژه نیروی انتظامی در میدان ولی عصر تهران، زیر شده است.

همچنین اظهارات روز سه شنبه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، نیز مشابه اطلاعیه فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ بود. وی تعداد کشته شدگان روز عاشورا را ۷ نفر عنوان کرد و نیروی انتظامی را مسئول مرگ این افراد ندانست. به گفته جعفری دولت آبادی، علت مرگ ۶ نفر از کشته شدگان، برخورد جسم سخت و نیز گلوله های ساچمه ای بوده است. خواهر زاده میر حسین موسوی نیز به گفته دادستان تهران به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شده است.

اعلام ۷ کشته در عاشورای تهران در حالی است که وب سایت جنبش سبز به نقل از بولتن ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی نوشته است در روز عاشورا در سراسر ایران ۳۷ نفر کشته شده اند.

به نوشته وب سایت جنبش راه سبز، شواهد قطعی نشان می دهد هدایت اعتراض ها به سوی خشونت، پیشتر از سوی حکومت برنامه ریزی شده بود تا فضا برای دستگیری های گسترده آماده شود.

XS
SM
MD
LG