لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

باباجون؛ نخستین فیلم فارسی زبان ساخته اسرائیل امسال به نمایش در می‌آید


باباجون؛ نخستین فیلم فارسی زبان اسرائیل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

فیلم باباجون ساخته «یوال دلشاد» فیلمساز ایرانی یهودی ساکن اسرائیل با بازی نوید نگهبان، نخستین فیلم فارسی زبان ساخته اسرائیل است.

این فیلم که امسال اکران عمومی خواهد داشت، روایتگر زندگی یک خانواده ایرانی یهودی ساکن اسرائیل است که از خلال تنش میان پدر با فرزندان، بحران کشاکش سنت و مدرنیته را به تصویر کشیده است.

نوید نگهبان بازیگر ایرانی که در چندین فیلم و سریال هالیوود از جمله سنگسار ثریا و خانه پدری و سریال‌هایی همچون ۲۴ به اجرای نقش پرداخته، این بار نقش اسحاق، شخصیت اول فیلم را بازی می‌کند، مردی که پس از مهاجرت به اسرائیل به پرورش بوقلمون پرداخته و تلاش می‌کند روش کار را به پسرش «موتی» ۱۳ ساله آموزش دهد تا این حرفه خانوادگی در این سرزمین نیز ادامه یابد. اما موتی علاقه و اشتیاقی به کار پرورش بوقلمون ندارد. از اینجا جدال پدری خواهان حفظ سنت با پسری خواهان آزادی انتخاب آغاز می‌شود.

یوال دلشاد کارگردان فیلم در یادداشتی درباره فیلم نوشت:«باباجون تصویرگر نحوه محبت کردن پدر به پسرش است؛ داستانی که حدیث نفس من و بازگوکننده خاطرات کودکی ام است. زمانی که همراه خانواده ام از شیراز به اسرائیل آمدیم تا در سرزمین جدید ریشه بدوانیم. این خانواده تا آنجا که می توانست فرهنگ و سنت‌های گذشته را در اینجا حفظ کرد تا شرایط زندگی برای خانواده امکانپذیر شود.»

فیلم باباجون نخستین بازتاب سینمایی جامعه ایرانیان یهودی ساکن اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG