لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

جمهوری آذربايجان به عضويت غيردائمی شورای امنيت برگزيده شد


جمهوری آذربايجان سرانجام روز دوشنبه دوم آبان به جمع اعضای غيردائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد پيوست.

شانزدهمين دور انتخابات ۲۰۱۲-۲۰۱۳ اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد روز دوشنبه دوم آبان، با انصراف اسلوونی از ادامه شرکت در انتخابات و توفيق جمهوری آذربايجان به کسب يک کرسی در شورای امنيت، به پايان رسيد.

اين انتخابات تا کنون ۱۵مرتبه تکرار شده بود و هربار بدون دستيابی به نتيجه مشخصی به پايان رسيده بود.

عضويت آذربايجان با ۱۵۵ رأی موافق از مجموع ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد مسجل شد. به اين ترتيب آذربايجان در ماه ژانويه آينده همراه با پاکستان، مراکش، گواتمالا و توگو به جمع ۱۵ نفری اعضای غيردائمی شورای امنيت خواهد پيوست. چهار کشور مذکور در انتخابات روز جمعه بعنوان اعضای جديد شورای امنيت برگزيده شدند.

ساموئل اژبوگار، وزير امور خارجه اسلوونی، روز دوشنبه در مجمع عمومی ضمن ابراز نااميدی از بی نتيجه بودن ۱۶ دور انتخابات، اعلام کرد که کشورش از ادامه حضور در انتخابات انصراف داده است. وی گفت: ما ۱۱ سال پيش برای کسب کرسی عضويت در شورای امنيت وارد رقابت شديم. ما معتقديم يک کانديدای خوب و يک عضو مناسب برای ورود به شورای امنيت هستيم. رقابتهای ما هميشه در جهت خدمت به اسلوونی بوده و ما نماينده ارزشهای کشورمان هستيم. شيوه رقابتها از نظر ما درست نيست، بنابراين ما تصميم گرفتيم از رقابتها خارج شويم.

اسلوونی برای کسب ۴۰ رأی با آذربايجان در رقابت تنگاتنگ بود و اين نخستين بار است که اين کشور از جمهوری سابق اتحاد شوروی، به شورای امنيت راه می يابد.

المار محمد ياروف، وزير امور خارجه آذربايجان، بعد از پايان انتخابات خطاب به کسانی که به عضويت اين کشور رأی مثبت داده اند گفت: مايلم در اين فرصت، از همه کسانی که، از کشور من حمايت کردند، و همچنين از جمله جمهوری اسلوونی که تصميم گرفت از انتخابات بيرون برود، قدردانی کنم.

شورای امنيت بازوی قدرتمند سازمان ملل متحد، از امتياز اعمال تحريم و اعزام نيروهای صلحبان به کشورها برخوردار است.

ديپلماتهای غربی در نيويورک احتمال می دهند، آذربايجان ممکن است به حلقه کشورهايی بپيوندد که با تمديد مهلت تحريمهای آمريکا و اروپا در سال آينده عليه ايران و سوريه مخالف هستند. آنها می گويند، پاکستان نيز ممکن است موضع مشابهی اتخاد کند.

XS
SM
MD
LG